Иначе, в структурата на инвестициите през 2017 г. се наблюдава положителната тенденция за нарастващ дял на инвестициите в преработващата промишленост – 19,1% при 18,6% през предходната година. Нарастването е и в абсолютен размер - 313 млн. евро през 2017 при 229 млн. евро за 2016 г. „Преките чуждестранни инвестиции в индустрията осигуряват устойчивост на растежа в икономиката поради своята дългосрочност и ефекта, който постигат чрез развитие на веригите за доставки в свързаните с тях сектори на икономиката и трансфера на технологии“, пише още в анализа на БСК.
Според бизнеса е тревожно състоянието с деинвестициите (отрицателните инвестиционни потоци) при производството на електрическа енергия, професионални и научни дейности, добивна промишленост. Така например, за сектора на професионалните дейности и научните изследвания за последните две години отрицателните потоци са съответно -64,5 млн. евро (4,8% от инвестициите) през 2016 г. и -224,3 млн. евро през 2017 г. (13,7% от преките инвестиции за годината). Въпреки наблюдаваното увеличение на инвестициите на местния бизнес за научно-изследователска и развойна дейност, делът на инвестициите, направени от чуждестранните инвеститори, е неудовлетворителен.
bsk2
В същото време, на фона на драстичния спад на преките чуждестранни инвестиции, българските инвестиции зад граница остават непроменени като обем през разглеждания 10-годишен период и са в размер на около половин млрд. лв. годишно.
За да се реши трайно въпросът с отлива на чужди инвеститори, от БСК предлагат да се вземат мерки за подобряване качеството на човешките ресурси (образование, квалификация, умения, включително чрез промяна на системата за финансиране на образованието). Според бизнеса са нужни по-оптимално процедури за внос на работна ръка, както и да се насърчават инвестициите във високотехнологични производства, които позволяват по-добра възвръщаемост и стабилен растеж на икономиката. От БСК настояват за разширяване на арбитражния подход за решаване на търговски спорове и въвеждане на електронни публични услуги.
Смекчаване на регулациите за бизнеса и премахване на незаконните регулаторни режими на местно ниво също е важна предпоставка за привличането на чужди инвеститори, настояват работодателите, а темата циркулира в публичното пространство повече от десетилетие, без да има съществена промяна.