IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Правителството засилва контрола върху разпоредителите с пари на бюджета

В 30-дневен срок след сключване на договори за над 30 хил. лв. всички разпоредители с пари на хазната трябва да информират НАП и Агенция „Митници“

14:12 | 15.08.18 г.
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Министерският съвет одобри Решение за условията и реда за разплащанията на разпоредителите с бюджет по договори, с което отменя предишно правителствено постановление, съобщи пресцентърът на кабинета.

Целта на промяната е да се повиши събираемостта на приходите в хазната от мита, данъци, задължителни осигурителни вноски и други публични вземания, администрирани от Националната агенция за приходите (НАП) и Агенция „Митници“.

Предвижда се в 30-дневен срок след сключване на договори на стойност, равна или надвишаваща 30 хил. лв., всички разпоредители с бюджет, без тези по бюджета на Народното събрание и на съдебната власт, задължително да уведомят НАП и Агенция „Митници“ за това.

Това трябва да се прави и в случаите, при които платец по договора е лице, различно от разпоредителя с бюджет, който е сключил договора.

Аргументът за промяната е да се повишат приходите в бюджета, като предостави възможност на приходните администрации на по-ранен етап – още след сключване на договора да налагат обезпечителни мерки, които да гарантират събирането на публичните задължения на лицата - изпълнители по договори или получатели на плащания.

Министрите решиха обменът на информацията между разпоредителите с бюджет и приходните администрации да се извършва чрез информационна система при спазване на определени срокове и ред.

Информацията за сключен договор ще се регистрира от разпоредителите с бюджет в информационната система не по-късно от 30 дни от сключване на договора, а данни  за предстоящо плащане трябва да има не по-късно от 10 дни преди датата на плащането.

В Министерския съвет се надяват да намалят разходите за събирането на публичните вземания чрез електронен обмен на информация, като използват ефективно съществуващите информационни технологии и ресурси в институциите.

За по-добра отчетност и прозрачност в дейността на публичния сектор ще се прилагат принципите, нормите и най-добрите практики на ЕС, като целта е да се ограничават корупционните практики.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:01 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още