IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България подава днес писмо за близко сътрудничество с ЕЦБ*

Ходът е част от пътя на страната към еврозоната

12:19 | 18.07.18 г. 8
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Финансовият министър Владислав Горанов. <em>Снимка: БТА</em></p>

Финансовият министър Владислав Горанов. Снимка: БТА

Пътят към еврото

Пътят на България към еврозоната е трънлив и дълъг. Темата е горещият картоф, който различни политически сили и правителства си подхвърлят от близо десетилетие, но въпреки това е може би и единствената точка, по която няма различни позиции – всички са съгласни, че страната ни в един момент трябва да се присъедини към клуба на богатите.

Разминаване имаше само относно това кой е най-добрият момент за стартиране на процеса.

Съгласно споразумение между Министерски съвет и БНБ за въвеждане на еврото от 2004 г., при изпълнение на ангажиментите, заложени в документа, се очакваше още през втората половина на 2009 г. или на 1 януари 2010 г. България да се присъедини към еврозоната, а БНБ – към евросистемата. Това разбира се не се случи,  но това не значи, че през годините не е имало подходящи моменти за действия.

Според някои икономисти и финансисти, като Любомир Дацов, още през 2010-2011 г. е трябвало да кандидатстваме за чакалнята, защото от чисто политическа гледна точка моментът е бил по-подходящ, отколкото сега. „След кризата се чистеха икономическите дисбаланси, имаше и добре оформена институционална рамка, за разлика от сега“, обясни той още през януари.

Реално за влизането на България във валутния механизъм заговори служебният кабинет на Огнян Герджиков. След това, което неговият екип постигна, нямаше как да се избегне анонсиране на намеренията за приемане във валутния механизъм и в крайна сметка в началото на 2018 г. финансовият министър Владислав Горанов обяви, че до средата на годината страната ни ще подаде молба

Хубаво е също да направим уточнението, че присъединяването към ERM II може да се стане по всяко време след присъединяването на дадена страна към ЕС. Няма формални предварителни критерии за допускане, но определянето на централния курс и ширината на диапазона на колебание се съгласуват между всички страни, участващи в механизма. Нужно е одобрението и на централните банки. Веднъж приети в чакалнята, трябва да покажем, че курсът на валутата може да се вмести в диапазон +/-15%. Българският лев е вързан към еврото от 1997 г., така че още от въвеждането на борда страната ни изпълнява това условие. 

В общи линии през последните години България покрива всички "числови критерии" за членство в самата еврозона (Маастрихтските критерии*), което е признато от Европейската комисия и Европейската централна банка в докладите им за конвергентните програми на държавите.  Няма краен срок за престоя в ERM ІІ, но датата на която еврото ще смени българския лев може да става все по-далечна, ако страната ни не отстрани макроикономическите дисбаланси или не отбележи напредък в конвергенцията. Освен това още през 2003 г. ЕЦБ излезе със становище, че няма пречка държави с валутен борд, вързан към еврото, да влязат в ERM II и да останат в борда до приемане на еврото. 

* Допълнено към 13:57 ч.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:21 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 6 rate down comment 13
studioaa
преди 6 години
Само не разбрах кога ще е референдума за членство в ЕЗ и приемане на еврото?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 12
majnata
преди 6 години
На гол дирник - чифте пищови !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 9
Hahoto
преди 6 години
"11 години чакаме за 1 писмо!"Спокойно сега като ни паркират в ЕРМ2, още 11 години ще чакаме за еврозоната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 22 rate down comment 4
Lucifer
преди 6 години
Те винаги са били съгласни със всеки покриващ условията! Но нашичките от КТБ и БНБ не бяха, както и сега насаждат паника, защото далаверката умира!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 29 rate down comment 1
coder
преди 6 години
Тънкия момент за Еврозоната е, че първо трябва да са съгласни те, а чак след това да подаваш заявка. Не е като да се явяваш на изпит за университет.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 20 rate down comment 4
petyob
преди 6 години
ако бяхме го подали към 2007 и да сме в еврозоната към 2011, нямаше да го има КТБ, щяхме да се с няколко милярда напред и т.н.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 6
petyob
преди 6 години
и защо пътят трябваше да е токова трънлив и дълъг? 11 години чакаме за 1 писмо!! и вече сме в чакалнята на чакалнята !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 18 rate down comment 7
beinsa
преди 6 години
Браво! Смело напред към еврозоната!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още