За втора поредна година Банка ДСК взе голямата награда „Банка на годината” на конкурса, организиран от Асоциация Банка на годината, който отличава най-добрите в банковия бизнес.
В престижния конкурс, чието начало е през 1992 г. участваха 21 банки и пет чуждестранни банкови клона.
Оценката на банките се извършва от авторитетно жури на база на финансова, публична информация, обявявана от Българската народна банка и от одитираните отчети на кредитните институции.
Отличия бяха раздадени в още пет категории, като най-старата банкова институция в България завоюва и признанието „Най-ефективна банка за 2017“.
„Изключително съм щастлива, че голямата награда остана при нас. Този успех е плод на колективните усилия на всички служители на банката под вещото ръководство на управителния съвет на банката, които вече по традиция са отново тук с мен, за да получим заедно високото отличие, каза главният изпълнителен директор на Банка ДСК Виолина Маринова. – Признателна съм на колегите, затова че заедно работим не само за отстояване на завоюваните позиции и високите стандарти, прилагани в банката, но и затова, че заедно и уверено вървим напред във все още неусвоената територия на банкирането на бъдещето. Спокойна съм, че с такива служители и колеги можем да посрещнем смело всички предизвикателства и затова съм им безкрайно благодарна.”
В категорията "Пазарен дял" спечели УниКредит Булбанк, в „Динамика на развитие “ – Пощенска банка, най-добрият чуждестранен банков клон е този на БНП Париба, а призът „Таен клиент“ отиде при Райфайзенбанк.
“Открояват се няколко акцента в случващото се в българската банкова система. Увеличаваща се печалба въпреки свиващи се маржове и отрицателни лихви, при които работи системата, драстично увеличени депозити, по-скромно увеличаващи се, но растящи кредити, много силен стремеж на банките към повишаване на ефективността, към освобождаване от тежащите на портфейлите им лоши кредити, каза при откриването на церемонията по награждаването председателят на управителния съвет на Асоциацията Валентин Панайотов..
Той коментира и започналият след дълго затишие процес на консолидация.
“Към това трябва се добави сравнително бърза тенденция към дигитализация, към иновиране на банковите процеси и услуги, заедно с финтех бизнеса. Последното ще променя все по-радикално моделите на банкиране на дребно, на финансиране на малкия и среден бизнес, на всякакви форми на разплащания. Българските банки все повече забързват своето движение към дигиталния свят, в това число и света на финансовите услуги", посочи Панайотов.