Кредитори по втория облигационен заем на БДЖ са поискали две вноски по 20 млн. лева до края на юни от „БДЖ - Пътнически превози”, за да прекратят принудителните вземания. Това обяви Филип Алексиев, финансов директор на Холдинг БДЖ, цитиран от БТА.
Той уточни, че възбраната върху сградата на холдинга е наложена още на 20 март 2014 г. заради необслужване на заема. По думите на Алексиев това обаче не е извиване на ръце, а инструмент, от който би се възползвала всяка кредитна институция.
Investor.bg припомня, че вторият облигационен заем от 240 млн. лева беше взет през 2007 г. за рефинансиране на стари задължения и за ремонти на товарни вагони. До момента остатъкът на задълженията по заема е в размер на 103 млн. лева.
Днес част от емблематичната сграда на дружеството в центъра на София беше обявена за публична продан от частен съдебен изпълнител. В момента там се помещава централното управление на "Холдинг Български държавни железници". Сградата е паметник на културата и е оценена на 7,3 млн. лева.
Срокът за подаване на оферти е един месец.
В края на миналата седмица стана ясно, че кредиторите са блокирали парите по сметките на железниците, за да си получат вноските по заема.
Алексиев коментира, че спекулата с определението, че БДЖ е на "гърба на данъкоплатеца", трябва да престане. Той даде пример с Франция и отпуснатите там 43 млрд. евро държавна помощ за железниците им.
Финансовият директор очаква още тази седмица правителството да одобри възмездна помощ от първите 20 млн. лева, което е първа крачка към изпълнение на изискванията на облигационерите.