Просрочените задължения на държавата и общините към бизнеса намаляват, макар и бавно. Към края на март 2017 г. те са с 22 млн. лв. или 8,5% по-малко отколкото са били по същото време на 2016 г. Това показват данни на финансовото министерство, публикувани на интернет страницата на ведомството.
В края на първото тримесечие на миналата година общо задълженията на централната и местната власт са в размер на 236 млн. лв. при 258 млн. лв. през март 2016 г.
60 млн. лв. са на консолидираното централно правителство, а 176 млн. лв. са задълженията на общините към фирмите, с които са сключили различни договори. Година по-рано държавата е дължала на бизнеса 75 млн. лв., а местната власт – 183,5 млн. лв. Важно е да уточним, че в задълженията на общините влизат и сумите по сметки за средствата от ЕС.
Любопитното е, че за цялата 2016 г. общо неразплатените в срок договори на централно и местно ниво са в размер на 237 млн. лв. като 53 млн. лв. са на държавата, а 184 млн. лв. са закъснения на общините. По-конкретно, за първите три месеца от 2017 г. централната власт е задлъжняла с близо 7 млн. лв. повече.
Като цяло данните не са толкова тревожни, предвид факта, че държавата и общините са имали периоди с много по-сериозни задължения от близо половин милиард лева годишно. Имало е обаче и години, в които неизплатените навреме задължения са били и под 200 млн. лв.
Все още обаче липсва списък на ведомствата с най-големи просрочени задължения, нито пък по какви договори и на кои фирми се дължат, макар че предизборно всички партии обещават за прозрачност и коректност към компаниите, които работят по правителствени или общински договори.