През втория месец на годината кредитирането в България ускорява темпа си.
С годишен ръст от 8,5% до над 9,5 млрд. лева жилищното кредитиране отбелязва наистина много силно начало на годината. Неговият ръст значимо изпреварва този в другите сегменти – заемите за потребление и за бизнеса. В БНБ изчисляват, че в края на февруари жилищните заеми се ускоряват силно и достигат 9,549 млрд. лв., като нарастват на годишна база с 8,5% (8,2% годишно увеличение през януари 2018 година).
Конкуренцията в сектора и растящите цени на имотите, както и още ниските лихви по кредитите и активизиралото се търсене на заеми, кара банките да влизат в остра конкуренция. Именно за опасността от това предупреди и управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев в първото за тази година издание на тримесечния бюлетин на Асоциацията на банките в България.
Той поясни там, че растежът на кредитирането предполага повишено внимание върху кредитния риск. По думите му "периодите на кредитна експанзия са и периоди на натрупване на потенциал за бъдеща реализация на кредитен риск и поява на нови активи с проблемно качество".
В края на февруари кредитите за неправителствения сектор се увеличават на годишна база с 5% до 53,291 млрд. лв. (50,8% от БВП), показват данните за паричната статистика на Българската народна банка (БНБ). Годишното повишение през януари беше 4,8%.
Според предварителните данни на централната банка изменението в размера на кредитите за неправителствения сектор е повлияно от нетните продажби на кредити от други парично-финансови институции (Други ПФИ), чиито обем за последните дванадесет месеца е 81,2 млн. лева.
На годишна база продадените кредити от Други ПФИ са 149,5 млн. лв. (в т. ч. 6,9 млн. лв. през февруари 2018 година), а обратно изкупените кредити – 68,3 млн. лв. (в т. ч. 0,4 млн. лв. през февруари 2018 година).
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 6 години Имотните агенции с платени статии и банките с техните уж ниски лихви,строителните фирми надуха нов имотен балон в София.Цените на жилищата са спекулативно завишени с над 30% ,а по някой квартали и над 40% от реалните им пазарни нива !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Що като се купуваха имотите всеки ден ни го припомняха, а сега, когато в пъти са паднали сделките, дори в София, медиите мълчат като риби, както мълчат и за 16-те милиарда от ДДС ограбени и одрани от гърба на народа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар