Селскостопанска академия (ССА) вече ще има автономен бюджет след гласуваните днес на второ четене в парламента законови промени.
Три са основните изменения в Закона за ССА. Първoto е свързанp с начина на финансиране, което е ключово за дейността на ССА, съобщи Академията.
Втората промяна засяга състава на Управителния съвет, който ще бъде само от хабилитирани учени от Селскостопанска академия.
Третата промяна е структурна и засяга държавните предприятия към ССА. Създава се едно Държавно предприятие „Научно-производствен център“, което ще обедини 15 от сега съществуващите.
Държавните предприятия: Опитна станция по бубарство и земеделие-Враца, Опитна станция по земеделие - Средец, Опитна станция по земеделие -Търговище, Опитна станция по животновъдство и земеделие - Смолян се преобразуват в научни центрове. Експерименталните бази Троян и Шумен преминават към съответните институти.
При гласуването на промените не е имало нито един глас против, информират от Академията.
Академията ще съставя, изпълнява и отчита бюджет като част от консолидираната фискална програма от Закона за публичните финанси, предаде БТА. До момента ССА бе второстепенен разпоредител с бюджет към министъра на земеделието.
Дава се възможност ССА да набира допълнителни приходи от помощи и други безвъзмездно получени средства, като лицата, предоставящи тези средства, ще трябва да декларират техния произход.
Парламентът предвиди Селскостопанската академия да разработи Стратегия за научноизследователска, приложна, иновативна и внедрителска дейност в областта на аграрния сектор, която ще се актуализира на всеки три години.