IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Хаосът с подмяната на касовите апарати се задълбочава

Всяка касова бележка ще се отчита до 5 минути в НАП, решиха депутатите от бюджетната комисия

19:34 | 22.02.18 г. 7
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Според Ясен Янакиев от Българската асоциация за развитие на софтуер обсъжданите промени няма да променят много положението с укриването на обороти, а по-скоро само ще затруднят фирмите.

В ефира на телевизия Bulgaria On Air той обясни, че сървърите на данъчните постоянно блокират и не ясно как ще „смогнат“ с информацията. По думите му промените в наредбата ще „блокират развитието на софтуера“, защото се въвеждат изключително сериозни рестрикции към разработчиците, а много от малките търговци ще предпочетат да ползват фискални устройства без допълнителен софтуер.

Като цяло счетоводителите признават, че има резон в предложените промени.

„Сроковете са адекватни и вероятно до известна степен ще се пресекат нелегалните обороти, но има доста детайли около лицензирането на софтуера, които все още не са уточнени. Относно системата на НАП и възможността им да обработват такава информация ежедневно и ежечасово, нямам притеснения“, коментира пред Investor.bg счетоводителят и данъчен консултант Преслав Недев.

Остава и още един важен въпрос. Докога данъчните и управляващите ще работят „на парче“, защото с навлизането на нови технологии и различни бизнес модели контролът ще трябва да се затяга все повече и е необходимо подобни важни промени, които касаят на практика абсолютно всеки един търговец в страната, да не се правят „на час по лъжичка“ и да има някаква предвидимост поне за 3-4 години.

Тепърва ще трябва да се решават важни детайли за отчетността като цяло, не само тази на онлайн магазините, складовете и магазините. За да обобщим, в момента се „слагат в ред“ нещата при така наречените ERP системи и крайния потребител, но съвсем скоро ще трябва да се заговори и за лицензирането на счетоводния софтуер и складовите програми.

Предстои текстовете да бъдат обсъдени и приети и в пленарна зала и е възможно да има промяна на сроковете за фирмите, тъй като според председателя на бюджетната комисия Менда Стоянова е необходим по-гъвкав подход. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:48 | 12.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 4 rate down comment 0
Svetli1974
преди 6 години
Някой е внесъл голям брой касови апарати и търси бързо да ги развърже . Най лесния вариант е да намери лобисти , да си плати малко и в рамките на година да реализира продукцията си . Това хоро сме го играли . Питам : Как с новите касови апарати ще накарат некоректните търговци да издават касови бележки ??????????
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 0
tisia
преди 6 години
...вижте кой купува активите на ЧЕЗ България и се опитайте да разберете как ще набере нужните за това пари....е,е,е,е, и сега,а,а,а ..., в касовите апарати ли са проблема? ...корупция, ,корупция и отново корупция!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 0
Dies Irae
преди 6 години
И тези новите апарати и системи как точно ще повлияят на търговците които и сега не чукат касов бон?Питам въпрос които всеки журналист трябваше вече да е задал на МФ и които е фундаментален за решаване на проблема. Ако няма да има ефект върху търговците които и сега не чукат касов бон и не декларират оборот ако ще и всяка секунда да праща касовия апарат информация на НАП каква ще е промяната? Може ли някои да попита МФ за обосновка и как точно смятат, че ще се променят нещата? Или това си е просто поредния начин да се съберат едни пари! До 1 година ще трябва и личните карти и книжките да сменяме защото явно бюджета яко го е закършил. Толкова ли е сложни? Просто 1/4 от ДДС-то да се възстановява на гражданите срещу предоставени касови бонове на всеки 6 месеца. Ако си на минимална заплата това са по 150 лева на всеки 6 месеца което е почти 1/3 от твоят месечен доход. Така гражданите ще са мотивирани да следят търговците и да изискват от тях касови бонове и оборота на всички ще излезе наяве. А не както сега дайте да смените касовите апарати за да може да ви одерем още една кожа пак ей така за кеф. До кога така? То скоро няма да остане фирма на светло, всички ще минат в сивия сектор защото неможе заради желанието ти (и вече се замислям дали не е мазохизъм) да си редовен да те дерат и за тези които не са и да поемаш и тяхната данъчна тежест!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 0
Иван Митев
преди 6 години
Има ли някъде информация как е изчислено:"Над 330 млн. лв. годишно са загубите за бюджета от неотчитане на търговски обороти само в девет от най-рисковите браншове, чиято дейност НАП наблюдава."?Факт е, държавата прилага много усилия за 330 милиона лева бюджетни вреди годишно, а пренебрегва вредната за всеки държавната грешка да липсва защита срещу вредното влияние от парите, която създава щети за милиарди. (Пример: Нанесените щети в ситуацията при "КТБ" АД.)Истината е: при наличие на държавната грешка - колкото по-добро данъчно облагане се прилага, толкова по-големи са щетите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 0
redcretin
преди 6 години
Управляват ви алчни и опасни ***. Но пък това не е новина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 0
V.At.
преди 6 години
Като гледам усърдно се работи за намаляване на административната тежест за бизнеса.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 26 rate down comment 0
Sakamano
преди 6 години
Миналият път когато подменяхме касовите апарати (за сметка на търговците естествено) беше точно заради укриването на обороти. Сега става ясно, че ефектът е бил нулев. Колко още подмени ще са необходими? И защо добросъвестните търговци всеки път трябва да плащат за некадърността на данъчните власти?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още