От 1 януари 2018 г. хората, които сами внасят задължителните си здравни вноски (например трайно безработни, които не получават обезщетение за безработица и не се осигуряват от държавата) и не са регистрирани като самоосигуряващи се, дължат месечно по 20,40 лева, съобщи Националната агенция за приходите (НАП).
Със Закона за бюджета на Държавното обществено осигуряване за 2018 г. от 1 януари 2018 г. е определен нов размер на минималния осигурителен доход - 510 лв. Според Закона за здравното осигуряване неосигурените на друго основание се осигуряват върху доход, не по-малък от половината от минималния месечен размер на осигурителния доход за самоосигуряващите се лица. За тях здравноосигурителната вноска е 8% върху 255 лв.
От НАП напомнят, че срокът за внасяне на тези вноски е до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят. Здравната вноска за януари 2018 г. трябва да се внесе най-късно до 26 февруари 2018 г., тъй като 25 февруари е почивен ден – неделя.
Всички, които сами внасят здравноосигурителните си вноски, подават в НАП декларация Образец 7. Тя се подава в офиса на агенцията по постоянен адрес до 25-то число на месеца, следващ месеца, за който е възникнало задължението за внасяне на здравноосигурителните вноски. Тоест, ако от 1 януари 2018 г. трябва сами да внасяте здравноосигурителни вноски, то следва да подадете декларация Образец 7 до 26 февруари. Санкцията за неподаване на тази декларация е от 500 до 1000 лева.
Здравноосигурителните права на гражданите, които се осигуряват за своя сметка, се прекъсват, ако не са внесени повече от три вноски за период от 36 месеца. Периодът се брои до началото на месеца, предхождащ месеца, в който лицето потърси медицинска помощ, платена от Националната здравноосигурителна каса.
Гражданите могат да направят справка за здравноосигурителния си статус, както и да проверят периодите, за които им липсват здравноосигурителни вноски, чрез електронната услуга на НАП на www.nap.bg.
Справка за здравния статус клиентите на администрацията могат да направят и по телефона на 0700 18 700 на цената на градски разговор от цялата страна.
Услугата е автоматична и изисква само въвеждане на ЕГН чрез клавиатурата на телефона. Освен това системата дава данни и за всички месеци и години, за които не са платени задължителните здравноосигурителни вноски. Справката за здравен статус по телефона работи 7 дни в седмицата, 24 часа на ден.
преди 6 години Добре, ама нещо принципно се срива. Държавата трябва да прави тъка щото социално слабите да са полезни и да не "тежат" на работещите. Уви алчността и ограничените способности на управляващите, както и "агнешкото поведение" на мнозинството, в крайна сметка водят до унищожение на стопанският живот. Няма продукция, няма приходи, но има 24 милиарда кредити и много милионери, много недосегаеми "величия". "вятърът духа" в една посока, а "пръстът сочи" в друга..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Какво очакваш, справедливост? Регулаторът работи само в посока богатите да стават по-богати. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Цитат от статия преди почти две години - в. Сега:"Понастоящем 9 категории лица се осигуряват за здраве с пари от бюджета - деца, студенти, пенсионери, бедни, на социално подпомагане, полицаи, военни, служители на държавната администрация, работещи в системата на правосъдието. Те са над 4 милиона души и за тази година за тях държавата ще плати 978 млн. лв., тъй като пенсионерите, бедните и децата се осигуряват върху половината от минималния осигурителен доход от 420 лв. За сравнение: 2 млн. работещи и работодателите им ще внесат малко над 2 млрд. лв. Въпреки че държавата е обхванала почти всички социално уязвими групи, има една категория от около 230 000 души - продължително безработни, които нямат право на социално подпомагане. Те се третират като самоосигуряващи се, затова и обикновено не плащат вноските си. Вероятно на част от тези хора тепърва ще се помага....министър Петър Москов обеща хазната да поеме осигуряването на още една група граждани - "непопадащи в социалните мрежи на държавата, но имащи усещането, че са социално слаби"."Тоест 2 милиона работещи плащат като попове над 2 МБ, а държавата плаща за 4 милиона "правоимащи" под 1 МБ !!! И ного от тия правоимащи са именно тия, дето най-много висят по болниците - като разбира се здравната помощ от тях се финансира от осигуровките на двата милиона будали. Тоест работещият ПЪРВО плаща своите осигуровки, после плаща полуосигуровките на правоимащите, а разболее ли се обикновено ПАК трябва да доплаща, защото неговите осигуровки вече са изхарчени за някой въшлив ***, за който "социално слаб и трайно безработен" е изгодна професия !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Тук възниква въпросът: ЗАЩО безработните са длъжни да плащат здравни вноски (отде по дяволите ще вземат парите - да ги откраднат ли?), а в същото време ДЪРЖАВАТА осигурява ДЕВЕТ категории лица, в които влизат дори садии, прокурори, митничари ?!?!? Значи безработният без доходи дължи вноски, а митничаринът - не дължи, защото явно е по-беден от него ??? Над ЧЕТИРИ МИЛИОНА лица ги осигурява държавата - с нашите пари - деца (ок), пенсионери (поне тия с високи пенсии могат да плащат някакви вноски), полицаи, военни, садии, прокурори, куп държавни чиновници, "всеки, който се чувства беден" (но го проверяват дали има собственост или е продавал скоро - ако имаш половин декар наследствена нива в някое затънтено село, дето не си я и виждал, ти нямаш право да се "чувстваш беден" - тоест тая категория е измислена за ***) - а два милиона и нещо си скъсват четирибуквията от работа, за да плащат всичко - първо за себе си, после и за привилегированите !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар