Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) прецени, че няма проблем лихтенщайнското дружество „Новито Опортюнитиис Фонд АгмвК“ да сключи сделка по продажбата на 67,64% от акциите в капитала на „Общинска Банка“ АД, които са собственост на Столична община.
Антимонополният орган смята, че сделката не представлява концентрация по смисъла на Закона за защита на конкуренцията и няма да доведе до създаване или засилване на господстващо положение, както и няма да има негативен ефект по отношение на конкурентната среда.
Това решение е публикувано на сайта на КЗК.
Съгласно уведомлението на кандидат-купувача основният предмет на дейност на „Новито Опортюнитиис Фонд АГмвК“ е инвестиране и управление на ценни книги и други имуществени активи. Дружеството не развива стопанска дейност на територията на Република България (нито пряко, нито косвено).
“Новито“ е собственост на управляващото дружество „КАИАК Фонд Мениджмънт АГ“, което извършва инвестиционна дейност и притежава лицензия като Мениджър на алтернативен инвестиционен фонд (АИФ) и не оперира на територията на страната.
“Новито Опортюнитиис” Фонд АгмвК е регистрирано на 28 юли 2017 г. в Търговския регистър на Княжество Лихтенщайн със седалище и адрес на управление гр. Гамприн – Бендерн.
Investor.bg припомня, че акционерният капитал на „Общинска Банка“ АД е разпределен между Столична община, която притежава 67,64%, разпределен в 3 880 388 броя акции, 9,97% от капитала (571 924 акции) е собственост на ЗАД „ОЗК – Застраховане“ АД и 8,635 % (495 348 акции) са притежание на „Атоменергоремонт“ АД. Останалата част от акциите на „Общинска Банка“ АД се притежават от други 28 акционери (общини и юридически лица), като никой от тях не притежава повече от 6% от капитала на дружеството.
След финализиране на приватизационната процедура и при евентуално положително решение на Столичен общински съвет, Столична община ще отстъпи правата си по определянето на търговската политика на Общинска банка в полза на купувача по сделката, пише в решението на КЗК.
В резултат от осъществяването на операцията финансовата институция ще загуби икономическата си връзка с настоящия мажоритарен акционер и в бъдеще неговата търговска политика ще следва стратегията на купувача и на групата, към която той принадлежи.
Навлизането на нов акционер, който ще получи възможност да упражнява решаващо влияние върху търговската политика и конкурентно поведение на Общинска Банка, без да се съобразява с потенциално различните интереси на останалите миноритарни акционери, безспорно сочи на трайна промяна на лицето, което упражнява контрол върху банката.
Извършването на сделката ще доведе до придобиване на едноличен контрол от “Новито” върху „Общинска Банка“ АД и занапред купувачът ще може да взема самостоятелно всички стратегически решения, определящи пазарното поведение на финансовата институция.
За да стане факт приватизацията, тя трябва да бъде одобрена и от Столичния общински съвет, както и от БНБ. Заседанието на общинарите е днес, но тази точка не е застъпена в дневния ред.