Промените в ЗДДС
От тази година НАП ще обявява в интернет списък на търговските обекти, които подлежат на запечатване за срок до един месец. Освен това мярката ще може да се прилага и по отношение на трети лица, които стопанисват обекта, предвиждат гласуваните на второ четене промени в Закона за ДДС.
Друга важна промяна предвижда съкращаване на срока за подаване на заявление в случаите на възникване на основание за регистрация по закона за ДДС. В момента той е 14 дни, като от 2018 г., срокът се намалява наполовина и става 7 дни.
Освен това заявление за регистрация по ЗДДС може да се подава и от адвокат, изрично упълномощен от лицата с писмено пълномощно, съставено съгласно изискванията на Закона за адвокатурата.
Урежда се и корекцията на ползван данъчен кредит за стоки и услуги, като се предвижда тези разпоредби да влязат в сила от 1 декември 2017 г.
По-конкретно, регистрирани лица, които по силата на изрично ограничение в закона (чл. 70 ЗДДС) не са приспаднали данъчен кредит при производството, придобиването или вноса на стоката, включително при придобиването или изграждането на недвижим имот, или при получаването на услуга, които са или биха били дълготрайни активи по смисъла на закона, но в хода на използването на активите са приспаднали данъчен кредит в резултат на извършена корекция по реда на чл.79а или 79б имат право да приспаднат неползвания при придобиването данъчен кредит, когато извършат облагаема доставка на стоката или услугата.
Когато при придобиването или изграждането на недвижим имот не е упражнено право на данъчен кредит, 20-годишният срок се брои от началото на годината, през която изтича срокът по чл. 72, ал. 1 или от началото на годината на фактическото използване, ако имота не е използван повече от една година след годината на изтичане на този срок.
Отпада изискването за съставяне и подаване на регистрационен опис на наличните активи към датата на първоначалната и при повторна регистрация по ЗДДС.
Съгласно преходните и заключителни разпоредби на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, регистрационният опис не се подава, когато не е подаден до влизането в сила на промените в Закона за ДДС (1 януари 2018 г.) и срокът за подаването му изтича след тази дата. В тези случаи правото на приспадане на данъчен кредит се упражнява по реда, предвиден в Закона за ДДС.
Прецизират се и някои текстове от ЗДДС във връзка с изискванията на Директива 2006/112. Така например, за облагаема доставка с нулева ставка на данъка вече ще се счита и превозът на пътници, като за превоз на пътници се смята и превозът на стоки и моторни превозни средства, когато те са част от багажа на пътника. Не са част от багажа на пътник моторни превозни средства, с които се изпълняват договори за превоз на товари, по отношение на водачите им.
Промените в ЗАДС
Чрез промени в Закона за акцизите и данъчните складове се въвеждат нови забрани за публикуване на обяви в електронен вид, чрез които се рекламират тютюн или цигари без бандерол, за които не е платен косвен налог. Целта е да се спрат незаконните продажби на такива продукти.
Друга любопитна промяна е куриерските фирми задължително да изискват от подателите да декларират, че акцизните стоки са с платен акциз или бандерол. Според мотивите на финансовото министерство предложените разпоредби са в полза и на операторите на пощенски услуги, тъй като понастоящем, в случай че митническите органи установят държане на акцизни стоки без бандерол или без платен акциз в обектите на куриерските фирми, наказанието се налага на лицето, ползващо обекта, а не на изпращача/получателя на пратката.
преди 6 години Колеги,Коя справка цитирате, че е с променен срок до края на февруари? отговор Сигнализирай за неуместен коментар