От днес започва редовната мисия на Международния валутен фонд в България.
Очаква се експертите от МВФ да проведат редица срещи с представители на Министерството на финансите, Българската народна банка, Комисията за финансов надзор и бизнеса.
По традиция те оценяват перспективите пред икономиката ни и правят преглед на финансовата система.
През октомври в рамките на доклада за световните икономически перспективи от фонда повишиха прогнозите си за развитието на българската икономика.
Експертите на МВФ ще започнат детайлния преглед дни след като рейтинговите агенции Fitch и S&P Global Ratings повишиха дългосрочния кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута.
Причината за по-високата оценка е високият икономически растеж, стабилните публични финанси и намаляващият дял на необслужваните кредити.
В S&P Global Ratings прогнозират, че в рамките на предстоящите две години може да се очаква ускоряване на икономическия растеж, повишаване на фискалните буфери и присъединяване на лева към Валутен механизъм II, което ще засили доверието в паричната политика на страната.
От Fitch посочиха, че може да се очаква повишение на кредитния рейтинг с нарастването на потенциала за растеж на българската икономика в средносрочен план и ускоряването на нейната конвергенция спрямо нивата на доходите от държавите с по-висок рейтинг.
Негативно влияние може да има наличието на външни дисбаланси, като задълбочаване на дефицита по текущата сметка и влошаването на конкурентоспособността. Риск в областта на публичните финанси би било наличието на висок бюджетен дефицит, който ще влоши очакванията за развитието на дълга, както и наличието на съществени задължения по линия на предприятията, които са държавна собственост.
S&P би предприела негативни действия по рейтинга, ако има натиск върху платежния баланс на България, както и при по-ниски очаквания за икономическия растеж и влошаването на публичните финанси.
Мисията на експертите от Международния валутен фонд започва няколко дни, след като беше приет бюджетът за следващата година на две среднощни заседания.
преди 6 години Все още Международния валутен фонд (МВФ) е с реално съгласие за наличие на създаващото щети държавно прилагане на парите. При тази грешка хората е с болезнени страдания.Факт е, МВФ без да зачита своята роля за нанесените вреди прави преценки за икономиката.За устойчив държавен просперитет е необходимо прекратяване на създаващото щети държавно прилагане на парите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар