Опозицията се опита да бави нарочно дебата за приемането на бюджета и да дразни мнозинството с дълги изказвания. Това заяви председателят на парламентарната Комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова в ефира на bTV. Тя гостува в студиото по повод среднощните дебати при гласуването на дъжавната план-сметка за догодина.
„БСП имаха действително много предложения, а в зала се изказваха 10 пъти повече от обкновено. По 6-7 души коментираха едно предложение“, добави Стоянова и даде пример с това, че депутат дори е чел предложението на вносителя (Министерския съвет), само и само да запълни времето.
Председателят на бюджетната комисия отново припомни, че за догодина са предвидени над 2,5 млрд. лева повече разходи от планираните за 2017 г. По думите ѝ много сектори ще го усетят. "Както предишни години и през 2018 г. най-много пари ще отидат за образование, здравеопазване и сигурност, както и социалната сфера", уточни Стоянова.
В отговор на критиките, че правителството отново налива огромни суми пари в нереформирани сектори, тя обясни, че в образованието пари не се изливат, а има целенасочено влагане на средства.
„Целта ни е да имаме качествено образование и да се привлекат млади учители”, коментира Стоянова и добави, че в случая с парите на БАН трябва не само да има пари, но и да има реформи.
„Имат само 5 млн. лева ръст, но имат и за първи път достъп до 65 млн. лв. за наука – там трябва да се работи и кандидатства по проекти. Смисълът е да има задачи, да се ангажира потенциала на учените и да се получи максимален ефект”, добави тя.
По повод парите за ремонт на храм-паметника „Св. Александър Невски” депутатът от ГЕРБ уточни, че БСП не са спазили парламентарната процедура и са търсили повод да заявят, че не се дават пари за паметници на културата.
„В този сложен закон, какъвто е бюджета, не може предложения да се дават в зала, на крак. Това става в комисия. Антонов не дойде в комисия да представи проекта си. Това е по-скоро популизъм, а не да се свърши работа”, посочи Менда Стоянова.
Относно партийните субсидии, тя посочи, че по темата прекалено се драматизира. „Тези пари се дават на партиите, за да се поддържат големите структури в цялата страна. Ако това не се случи с парите от субсидиите, би означавало нерегламентирано финансиране“, каза още тя.