Европейският банков орган (EBA) и Работната група за финансово действие (FATF), които създават правила за противодействие на изпирането на пари и финансирането на тероризъм, алармираха банките за високите рискове, присъщи на виртуалните валути.
Те препоръчаха на банките да не купуват, продават или регистрират виртуални валути, наречени криптовалути, като bitcoin, onecoin и други, за своя собствена сметка, или за сметка на клиентите си.
Преди седмица и Комисията за финансов надзор също предупреди инвеститорите за риска от загуби, ако правят вложения при първично предлагане на криптовалути, а Европейският орган за ценни книжа и пазари определи
търговията като високо спекулативна.
На сайта си Банка ДСК обръща специално внимание на клиентите си, че виртуалните валути включват заплахи за техните притежатели.
От кредитната институция припомнят, че криптовалутите бяха създадени по време на световната финансова криза от 2008 г. с цел премахване на някои рискове, който съществуваха в международните финансови системи. Но въз основа на опита от предходните години, се установи, че емитентите на виртуални валути обикновено не се контролират, защото не попадат в обхвата на надзорните органи на която и да е държава, поради което не подлежат на никакви правила или санкции.
Обикновено седалището на емитента е неизвестно и ако възникне проблем с валутата няма място за подаване на претенция (няма и правила за гаранция).
Обменният курс на криптовалутите е силно волатилен, като от първоначално нисък обменен курс достига екстремни нива, след което отново пада рязко, затова всеки, който инвестира в подобни видове валута всъщност участва в един вид хазарт.
Тъй като тези виртуални валути могат да бъдат закупени от платформа, специализирана за тази цел, няма гаранция и захранването на сметката на купувача с виртуалната валута.
Информационните единици, в които се съхраняват валутите, използвани за издаване и прехвърляне на валутата, са анонимни, съществува висок риск от изпиране на пари и финансиране на тероризъм, а маршрутът на средствата не може да бъде проследен.
От Банка ДСК информират, че вече има съобщения на сайта на Националния център за действие при инциденти в информационната сигурност за изнудвачи, които изискват откуп в България в bitcoin.
Като част от OTP Банка ДСК предупреждава своите клиенти, че виртуалните валути са свързани с високо ниво на риск, техните емитенти не подлежат на надзор от страна на централните банки, а ако не изпълнят задълженията си, няма кой да ги компенсира.
"Обръщаме внимание на нашите клиенти на факта, че нито Банка ДСК, нито членовете на банкова група OTP купуват, регистрират или продават виртуални валути и приемат поръчки за трансфер на виртуални валути", съобщава на сайта си финансовата институция, ръководена от Виолина Маринова.
От Банка ДСК са категорични, че съгласно разпоредбите на общите условия в банковата си политика ще изпълняват само онези трансакции, които са в съответствие със законодателството. Финансовата институция си запазва правото да прекрати или откаже извършването на трансакции, несъвместими с бизнес политиката си, в който и да е етап от тяхното обработване.
Отвъд Океана
Междувременно в САЩ мненията за криптовалутата са поляризирани. Така например преди време The Wall Street Journal съобщи, че петата по големина американска банка Goldman Sachs Group търси възможности за търговия с биткойни и други дигитални валути за своите клиенти с интерес към подобни инвестиции.
Досега големите финансови институции, като JP Morgan Chase и Goldman Sachs по-скоро експериментират с блокчейн технологията, която протоколира подобни трансакции, но която набира скорост все повече в класическия финансов свят.
Ако официално голяма банка от Wall Street навлезе на пазара, криптовалутата може да попадне от нишов продукт в масово явление. Въпреки растящата популярност засега биткойнът се бори с проблеми с имиджа, тъй като заради високата степен на анонимност се ползва често за нелегални бизнеси.
Централни банкери и икономисти редовно пък предупреждават на фона на волатилните курсове, че може би става дума за балон.
Сред големите критици е директорът на друга голяма банка - главният изпълнителен директор на голямата американска банка JP Morgan Chase Джейми Даймън, който очевидно не вярва в бъдещето на криптовалутите, след като нарече биткойна „измама“.
преди 6 години Най ме кефи изказването на Драгата от ЕЦБ "Всъщност не би било в нашите правомощия да забраняваме или регулираме биткойн и другите дигитални валути, каза Драги, пише в съобщение на сайта на ЕЦБ, цитирано от CoinDesk." Много ми хареса това изказване. Тъпата ни държава трябваше да направи някакъв такъв коментар. Всеки си гледа интересите и се оправдава че видиш ли ти мислел за народа :D. Ай сиктир. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Да го лапат банките ! Няма по отвратителна институция измислена на тоя свят ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Само, дето биткойна е сложен на пангара, дори и по една много проста причина. Една транзакция на биткойн струва... електричеството за 1-2 седмици на една къща. Сещай се кога това ще стане разплащателно средство и то масово... наче много ми харесва, че нещо рови по дупките на банкстерите, но няма биткойн точно да ги жегне, това е истината. Иначе се явява като жълт картон. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Мамину сладки банкерчета бръкнаха ли ви в ***. Щом ревете значи усещате заплаха. Политици и банкери никога не мислят за доброто на хората. А пък най ме кефи как сравняват прането на пари с финансирнето на тероризъм. Да не яде и пие някой човек с тези ами ще ти финансира някой брадат клоун дет ще се гръмне няма логика :D. Кой сектор е най - успешния в България. IT сектора защото държавата почти не се меси в него. Предлагам да направи същото и за биткойна никой не и иска защитата. Практическата и защита е за жълти стотинки 40 000 лева при инвестиционните посредници и 200 000 лева при банките и помним какво направиха с КТБ НИЩО. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Да питам мнението на банките за криптовалутите е като да питам бакшишите какво е мнението им за UBER :) Колко пъти контролните органи предупредиха клиентите на КТБ за рисковете да си вложат парите? "няма място за подаване на претенция" в България загубилите в КТБ имат място за подаване на претенциите - при арменския поп. отговор Сигнализирай за неуместен коментар