Банките са по-заинтересовани да си купят държавни ценни книжа (ДЦК) с отрицателна доходност, отколкото да държат парите си по сметки в Българската народна банка, където отрицателната лихва е още по-висока. В централната банка те плащат минус 0,6% и е по-изгодно за тях да участват в аукциона.
Така коментира информацията, че за първи път български облигации реализираха отрицателна доходност на аукцион, Милен Марков, главен изпълнителен директор на ПОК "Съгласие". Среднопретеглената годишна доходност на аукциона възлезе на -0,19%.
„Банките имат предостатъчно пари и предполагам, че те са свалили цената. Имат много свободни пари и предпочитат да плащат на Министерство на финансите, отколкото на централната банка, защото ако лихвите паднат още, те теоретично могат и да спечелят“, посочи експертът.
Милен Марков каза, че пенсионно-осигурителната компания, която ръководи, не е участвала в аукциона и предположи, че другите пенсионни компании може би също не са се включили, защото „няма логика“.
На въпрос на Investor.bg каква е ползата на държавата да пласира ДЦК при отрицателна доходност, главният изпълнителен директор на ПОК "Съгласие" обясни, че държавата получава пари, с които връща стари заеми на по-висок лихвен процент.