IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Бюджет 2018 скара управляващите и опозицията

След бурни дебати в пленарната зала план-сметката за догодина бе приета на първо четене

13:20 | 09.11.17 г. 5
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

За пореден път разискванията на бюджета се превръщат в политически инструмент за изтъкване на една или друга партия без конструктивен дебат по проектозакона.

Приемането на финансовия план на държавата за 2018 г. на първо четене в пленарна зала далеч не показа експертен диалог, какъвто би следвало да се води в институция като Народното събрание. Сметките на финансовото министерствто за догодина бяха обявени за „спиращи растежа“, а и управляващи, и опозиция се надпреварваха да правят популистки предложения.

Министърът на финансите Владислав Горанов защити разчета като го нарече „изпълним“. 

От БСП обвиниха управляващите, че са направили бюджет на статуквото, че разчетът е „лицемерен" и е изготвен, за да печели време, а също и че план-сметката няма визия. 

Левицата ще внесе своя алтернатива между първо и второ четене, обяви лидерът на партията Корнелия Нинова.

„Традиционно при гледане на бюджет в Народното събрание управляващи и опозиция се позоваваме на числа, проценти, разменяме алтернативни разбирания за БВП, дефицит, бюджетно салдо. Един разговор, който заслужава уважение. Предлагам ви днес друг подход за дискусията. Даже се позоваваме на думите на министър Владислав Горанов, който каза, че това е бюджет за народа. Предлагам ви да погледнем на бюджета не от ваша, не от наша гледна точка, а от гледна точка на тези, за които го правим“, посочи Нинова от трибуната.

Тя се позова на изследване, според което хората очакват, че образование, здравеопазване, доходи и сигурност са четирите политики, по които очакват решения от политическата класа. Според нея в сектора на здравеопазването няма политики за общинското и районното здравеопазване. Като проблем в сектора тя посочи скъпите лекарства и недостигът на медицински сестри и лекари.

Относно реформите в образованието тя обяви, че неравенствата между училищата в страната остават същите, защото принципът е същият – парите следват ученика. По думите на Корнелия Нинова не е решен и проблемът с липсата на кадри за икономиката. 

Тя отчете, че относителният дял на разходите за социални плащания намалява. „Какви са проблемите тук? Има работещи бедни. Как се решават тези проблеми в бюджета? Хайде да поговорим какво замразявате. Замразявате размера на еднократната помощ при раждане, еднократната помощ при раждане на близнаци“, изброи Нинова.

По думите й се замразява помощта за хората с увреждания, за децата с увреждане, доходите и пенсиите. „Що за социален бюджет е това? Виждате ли какви групи хора замразявате – хората с увреждания, майките. За каква демографска политика говорите“, попита лидерът на БСП.

Депутатът от ГЕРБ и председател на Комисията по бюджет и финанси Менда Стоянова защити Бюджет 2018 като припомни, че разчетът е изготвен изцяло в духа на политиките за устойчив икономически растеж.

„Какво е финансовото състояние на страната? Какво заварихме след управлението „Орешарски“ и БСП? Огромен бюджетен дефицит, неизпълнение на приходите, европейски програми пред провал, висока безработица, несигурност в бизнеса, фалирала банка КТБ, недоверие в банковия сектор, високи лихви и практически спряло кредитиране“, заяви Стоянова.

Според нея в момента в страната има растяща икономика и най-синтезираният показател е БВП, който е над средното ниво за европейските страни.

Последна актуализация: 03:21 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 0 rate down comment 0
Mavi Goz
преди 6 години
"....аз съм малко идеалист в това отношение..."Ти си просто ъп... :lol:
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 0
khao
преди 6 години
аз съм малко идеалист в това отношение, и си губя времето да чета предизборните им платформи (на тези които имат де и без БСП/ДПС щото за тях никога няма да гласувам), и така решавам. Но иначе си прав за "не гласувам за никого".... това трпбва да се вкара и ако 20% от хората са избрали тази опция, нека просто 20% от местата останат празни и тези моеста винаги да гласуват против всяка една промяна ... щом нямате доверието на хората, нищо няма да сменяте... следоваелно ако 50% от населението каже негласувам за никой, парламента трябва да е нелегитимен
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 3 rate down comment 0
mrynmryn
преди 6 години
Аз умишлено намирам някои, които няма да минат 1% или коалиция, че да не взимат субсидии. От доста време гласувам така и ще продължавам, докато не направят като хората "не гласувам за никого", а не после да си ги разпределят и тях.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 3
Иван Митев
преди 6 години
Приетият на първо четене държавен бюджет е с неправилна структура на приходите и разходите. Предпоставката е незачитането на местната проява на разпространената в света грешка в паричната система. Грешката създава вреди. Държавните щети се заплащат с пари от данъци и нови държавни дългове.Сега приемането на бюджета е най-сигурния подход за провалът на правителството. При запазването на държавната грешка колкото по-добре се изпълнява държавния бюджет, толкова ще е по-голям провалът на правителството.Устойчивият обществен просперитет е възможен след подобрението на паричната система.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 1
khao
преди 6 години
много глyпави хора сме избрали, и аз се включвам във вината въпреки че тия за които гласувах не влезнаха ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още