Евентуално бъдещо повишение на плаващите лихвени проценти по заемите би могло да се отрази върху качеството на кредитния портфейл. Състоянието на кредитния риск в голяма степен ще зависи от текущите и планираните параметри на прилаганите от банките кредитни стандарти.
За това предупреждава Българската народна банка (БНБ) в тримесечното си издание „Банките в България“, в което прави анализ за състоянието на банковата система за периода април-юни.
Качество на активите
Експертите на централната банка изчисляват, че спрямо края на март 2017 г. брутните необслужвани кредити и аванси спадат с 5,1% (504 млн. лева), а брутните кредити и аванси – с 1% (със 773 млн. лева).
На тримесечна база понижението е с 0,5 процентни пункта до 12,1%, а на годишна – с близо 2 пр. п. поради намалението на размера им с 1,1 млрд. лева.
Нетната стойност на необслужваните кредити (при приспадане на обезценката) също следва низходящ тренд, като в края на юни 2017 г. намалява до 4,7 млрд. лева.
Дял на необслужваните кредити и аванси в общите кредити и аванси на банковата система (в проценти)
В БНБ отчитат, че степента на покритие на брутните необслужвани кредити и аванси с присъщата им обезценка се запазва на нивото от първото тримесечие (50,3%), а на годишна база се повишава.
В края на юни отчетният капитал, превишаващ регулаторното изискване от 8%, покрива изцяло размера на нетните необслужвани кредити в банковата система (остатъчния кредитен риск), посочват от централната банка.
Структура на необслужваните кредити и аванси по сектори към 30 юни 2017 г.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.