Министерството на здравеопазването, заедно с финансовия министър, обсъжда възможност за създаване на фонд или целева субсидия за подпомагане на лечебните заведения, които имат финансови затруднения. Това каза в Пловдив министърът на здравеопазването Николай Петров, предаде БТА.
По думите му това може да стане чрез осигуряване на кредити срещу малка лихва или без лихва, с които средства болниците да могат да предоговорят някои от задълженията си.
Петров подчерта, че това трябва да стане законово и без да създава предпоставки за дискриминация на едни здравни заведения спрямо други.
Министърът припомни, че заплатите в лечебните заведения и дълговете са си проблем на самото търговско дружество и здравното министерство няма законово право да отдели ресурс за която и да е болница.
Към момента общо дълговете на болниците (държавни и общински) в страната са малко над 0,5 млрд. лева, припомни Николай Петров. Като най-затруднени той посочи болниците в Ловеч, където по думите му продължава "спасителната акция", Враца, Видин, много зле според него е Университетската болница в Стара Загора, в Бургас също изпитвали затруднения.
Към днешна дата за преодоляване на кризата на първо място се опитваме да променим модела на управление, да се правят икономии, да се предоговарят дългове и лихви, коментира Петров. По отношение на неосигурените граждани той добави, че освен спешната и болничната помощ остава непокрита финансово доболничната помощ, за което със социалния министър имат идея да се осигури ресурс чрез специален фонд.
Става дума за средства в рамките на 2-3 млн. лева годишно, което е на база на разчетите за преминали такива пациенти, обясни здравният министър като добави, че става въпрос за неосигурени, но доказано бедни пациенти.
Николай Петров бе в Пловдив по повод откриването на Университетски информационен център, който ще предлага информационни услуги на българските и чуждестранни студенти и ще помага за по-бързото адаптиране на новоприетите.