Компромисният вариант на ГЕРБ за ограничаване на безкешовите разплащания до 5 хиляди лева, а не до 1000, както поиска правителството, ще доведе до положителни разултати в борбата за получаване на реални приходи и не би затруднило стопанския оборот.
Това обясни в студиото на "Денят започва" на БНТ председателят на бюджетната комисия в Народното събрание Менда Стоянова, след като парламентарната комисия обсъди промените в Данъчноосигурителния процесуален кодекс.
Припомняме, че управляващите искаха да въведат праг от 1 000 лв. за плащания в брой, но предложението срещна отпор от различни страни заради опасения за банковите такси, с които ще бъдат натоварени гражданите и бизнеса.
„Колегите от другите политически сили доста емоционално гласуваха против, но се надявам разговорите да продължат. Вчера на практика не се състоя дебат и не се даде нито един пример как например едно малко ресторантче или магазинче би се затруднило и би увеличило своите разходи, като вместо 10 хиляди може да плаща в кеш до 5 хиляди лева“, посочи Стоянова.
Тя е категорична, че не може „да предлагаме закони за увеличаване на разходи, а да не желаем да подкрепим мерки, които биха ограничили сивата икономика и биха довели до допълнителни приходи в бюджета, за да се направят исканите от тях разходи“.
„Провела съм срещи с много бизнес организации и отделни бизнеси и те са на мнение, че 5 000 лева е нормална граница, която няма да ограничи техния стопански оборот, но при всички случаи би помогнала за изсветляване на икономиката.
Председателят на Асоциацията на търговските банки Петър Андронов съобщи, че никой не е питал банките какъв да е размерът на безкешовите плащания и така отговори на обвинението за лобизъм от страна на финансовите институции за ограничаване на плащанията в брой.
"Първата ми мисъл, когато разбрах за това, беше, че това ще създаде огромна бюрокрация, защото не знам как ще го контролират и за да го контролират, вероятно ще се наложи банките да създадат огромна отчетност и бюрокрация, за да има някакво наблюдение върху това, така че това са наистина фантазии", посочи банкерът.
Той напомни, че правителството търси отговор на въпросите, които поставя Европейската комисия, ь те са за това колко голяма е сивата икономика и как ще се справи властта с нея.
“Дали с това ще се справят ние не знаем, но те опитват да решат въпроса по някакъв начин. По скоро тези, които трябва да се притесняват, са 30-те процента фирми, които са в сивия сектор, защото те са тези, които трябва да намерят решение на плащанията", коментира Андронов.
Той смята, че ще бъде натоварена системата за контрол, защото, ако има такова ограничение на плащанията в брой, се предполага, че банките трябва да следят дали това се спазва.
„Банките нямат готова администрация, за да правят подобни справки и това естествено би довело до сериозно натоварване", категоричен е Петър Андронов.
преди 7 години Искам да предоставят информация каква част от плащанията от 5 до 10 хил са в брой и каква по банка, това е най-нормалното и тая статистика я имат(всички касови апарати са свързани към НАП и банките бързо могат да изготвят справка за плащанията при тях). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Всяко ограничение на плащанията "в брой" без значение дали е 5 или 10 хил е и ограничение за стопанския оборот! Просто е въпрос до каква степен ще е това ограничение и смъкването и до 5 хил е доста голямо. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години а вчера друга песен пееше :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години омръзна ми от тия, що не бяха толкова активни по казуса кътъбъ да ги слушаме всеки ден какви експерти и разбирачи са отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Сигурно на банкерите им е писнало разни аматьори да им обясняват какво ще е най-добре за бизнеса им. Както и на всички останали между другото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Я стига Разкарайте го този банкер Банките могат да спечелят от ограничаване на кешовите плащания и когато някои банкер не иска банката му да спечели то неговото поведение е необяснимо Ами ще си увеличат персонала Всяка година печелят стотици милиони а не искат да си подобрят обслужването Ще увеличат предлагането на кредитни и дебитни карти Защо позволяват бизнеса им да бъде отнет от бързите кредити Да не би да имат по малко информация от тези фирми и служителите на тези фирми да са по добри от техните? отговор Сигнализирай за неуместен коментар