В отделна техническа бележка МВФ предупреждава, че необслужваните кредити в банковата система остават на високо ниво, въпреки че БНБ предприе стъпки за насърчаване на тяхното намаляване, и че България е сред държавите в ЕС с най-високи нива на проблемните заеми.
Като цяло банките разполагат със сериозни буфери, но според МВФ има нужда от подобрение при провизирането на загубите от кредитиране.
Фондът подчертава, че макро- и микропруденциалните политики на БНБ са принудили банките в България да задържат печалби и да подобряват капиталовите и ликвидни буфери. Като цяло адекватните капиталови позиции са потвърдени в голяма степен от прегледа на качеството на активите, който пък беше полезен за установяване на единни стандарти за оценка на активите и обезпеченията, подчертава се в бележката.
При провизирането на загубите от кредитирането обаче се виждат някои слабости, посочва институцията.
МВФ препоръчва БНБ в близко бъдеще да приеме всеобхватна стратегия за съществено намаляване на дела на необслужваните кредити в рамките на хоризонт от 3 до 5 години. Стратегията трябва да отговаря на макропруденциалните отговорности на банката за управлението на стабилността на банковата и финансовата система и смекчаването на финансовия риск.
Фондът препоръчва стратегията да се фокусира върху три основни области – провизиране на загубите от кредитиране, отписване на необслужвани кредити – изцяло или частично, и оценка на обезпеченията. Тези усилия трябва да се подкрепят от засилване на надзора, отчитането му и разкриването на риска, като трябва да включват и подобряване на банковите системи за ранно предупреждение и мерки за развитие на пазара на необслужвани заеми.
МВФ посочва още, че банките в България трябва да адаптират провизионните си практики, за да идентифицират по-добре влошаването на кредитите.
Друга препоръка предлага БНБ да издаде наръчник за надзора, в който да определи стабилни, минимални практики за оценка, включително използването на вътрешни и външни експерти. Това е изключително важно, защото Фондът констатира, че делът на необслужваните кредити е най-висок в сектора на строителството и имотите, т.е. практикува се най-често кредитиране срещу обезпечение. Заради това се налага обезпеченията да се оценяват правилно.
Според МВФ и прегледът на активите на банките е показал, че е необходимо да се въведат унифицирани, консервативни правила за оценка на обезпеченията.
Фондът посочва, че има нужда и от подобряване на рисковата информация за инвеститорите и разкриването на риска, като се започне от най-големите банки, каквато е и препоръката на Борда за финансова стабилност.
Препоръчва се също така БНБ да работи с банките и другите пазарни участници за подобряване условията на вторичния пазар на проблемни кредити, защото продажбата на необслужваните заеми е важна опция за намаляването им.
В отделна бележка МВФ подчертава, че резултатите от стрес тестовете разкриват, че българската банкова система е уязвима към различни външни и вътрешни рискове едновременно с факта, че банките се нуждаят от прочистване на балансите от необслужвани заеми.