Международната рейтингова агенция Moody's повиши дългосрочните депозитни рейтинги на Първа инвестиционна банка (ПИБ) на B1, съобщиха от кредитната институция.
Авторитетната агенция базира своята оценка на няколко критерия, сред които: висока способност на банката да генерира печалба и оперативна ефективност; широка депозитна база, която е доминираща в структурата на финансиране; стабилни ликвидни буфери; по-ефективно корпоративно управление и управление на риска, което Първа инвестиционна банка развива заедно с Международната финансова корпорация (IFC).
Moody's посочва, че ПИБ постига стабилно ниво на приходи и добра възвращаемост на активите, видно от коефициента ѝ на печалба преди провизии към рисково претеглени активи от 3,6% към декември 2016 г.
Агенцията преценява, че източниците на приходи за банката са добре разпределени. Коефициентът на ликвидни активи възлиза на значителните 28%.
ПИБ поддържа стабилни капиталови буфери, като към края на 2016 г. коефициентът на базовия собствен капитал от първи ред е 12%, а на капитала от първи ред е 15,1%, значително над регулаторния минимум от 11,5%.
Международната рейтингова агенция Moody's припомня, че ПИБ е третата по големина банка в България, с пазарен дял от 13,3% при депозитите от физически лица и домакинства.
По предварителните отчетни данни към 30 юни печалбата на Първа инвестиционна банка преди обезценка и данъци е в размер на 82 млн. лева, а нетната печалба е 40 млн. лева.
За първите шест месеца на 2017 г. нетният лихвен доход на ПИБ е в размер на 124 млн. лева и нетният доход от такси и комисиони е 49 млн. лева.
преди 7 години Ти да не си от Глобал Маркетс или просто обичаш финансовите кризи! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Не знам какво ти е ясно, но БАНКИТЕ НЕ СА ЗАЛОЖНИ КЪЩИ продаващи имоти и вещи на длъжници.При едната банка лошите кредити в портфейла са 13% , а при другата 21%Първата е фалирала , а на втората и вдигат рейтинга.Да не говорим за отношението м/у акционерен и привлечен капитал. При едната това отношение е към 70, а придругата над 100 пъти.За мен това не са банки , а финансови пирамиди! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ами както и да го смятам при КТБ излиза 15%, а при *** 21%. Според твоите данни излиза, че в КТБ са отпуснали повече кредити, а покритието им с активи за продажба е доста по-малко от това на ***. Извода тук е ясен.Все пак, за да бъде още по-обективни може ли дадаеш и какви са цифри за другите банки? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Проверявай но не доверявай!Преди да фалира КТБ имаше 802 мил. лв. активи за продажба при раздадени 5,255 млрд лв. кредити.От отчета на ПИБкъм 31 март 2017г. е видно, че активите придобити като обезпечение са 1,026 млрд. лв. при раздадени кредити от 4,918 млрд. лв. ПРЕСМЕТНЕТЕ ОТНОШЕНИЯТА МЕЖДУ ДВЕТЕ ВЕЛИЧИНИ И ВИЖТЕ КОЯ БАНКА Е В ПО ГОЛЯМ РИСК!!ИЗВОДА ОСТАВЯМ НА ВАС! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Браво!Една много добра новина. отговор Сигнализирай за неуместен коментар