Събраните близо 600 млн. лева от синдиците на фалиралата Корпоративна търговска банка (КТБ) не са всичко, което може да се събере. Това коментира бившият председател на Сметната палата Валери Димитров пред БНР.
Според него събраната сума сега подлежи на разпределение между кредиторите. „Четири одиторски компании потвърдиха един и същи факт – 1,378 млрд. лв. е имуществото на банката към откриването на производството по несъстоятелност. Това, което липсва, е резултат от грабежа на основния акционер. Защото тук се разигра една класическа схема в историята на банкерството - основният акционер ограби вложителите на банката“, заяви Димитров.
По думите му тепърва започва процедурата по осребряването на имуществото. „Досега не е имало осребряване, но при този непоправимо увреден кредитен портфейл кредитите, които ще бъдат продавани на търгове, няма да има кой да ги купи“, прогнозира бившият шеф на Сметната палата.
Той добави, че банката също ще е трудна за продажба, защото не съществуват активи, които да предизвикат интереса на финансовите институции.
Димитров оспори и някои тиражирани суми. Според него разноските по несъстоятелността за две години от момента на обявяването на банките в несъстоятелност са 29 млн лева, а „митичните“ разходи за адвокати, консултанти и юридически услуги и всички други, за които се твърди, че са 120 млн лева, са "груба лъжа, която неслучайно се споменава, за да се дискредитират Фондът за гарантиране на влоговете и синдиците".
Според Димитров тези разходи възлизат на 3 млн. лева и в сравнение с масата по несъстоятелността това е много скромна сума.
преди 7 години Ами така си е има още толкова да събират. Не мисля обаче, че ще съберат повече от тези, които са посочени в одиторските доклади. Простата причина не е в това, че не искат синдиците, а защото Василев ги е отпускал като необезпечени кредити и така компании, които имат регистрации само по документи и не притежават нищо. Така какво ще им вземат и какви пари ще съберат от тях. отговор Сигнализирай за неуместен коментар