Таксите за потребителите на пенсионните фондове няма да се увеличават, въпреки че на пенсионните дружествата им се налагат все по-големи плащания. За проверката на балансите на дружествата обаче самите компании ще трябва да платят на външна одиторска фирма.
Това обясни в интервю за "Преди всички" на БНР Даниела Петкова от Асоциацията на пенсионните дружества.
Тя заяви, че Комисията за финансов надзор (КФН) иска да повиши таксите си към всички поднадзорни компании след информацията, че надзорният регулатор на небанковия сектор иска нови проверки на пенсионните фондове и застрахователите.
Според Петкова с втората проверка от външен одитор се цели узаконяване на движението на активите до края на миналата година.
„Проблемът идва оттам, че беше направена методика за стрес тестове на пенсионни компании, която се изработва за първи път не само в България, но и в ЕС, и в нея беше предвидено проверката да се направи към 30 юни 2016 година. В пенсионните фондове всеки ден се извършват инвестиции, включително с активи, които са били налични, проверени и оценени към тази дата, но е имало движение през втората половина на годината, като към 31 декември този актив може да е продаден или преоценен“, даде пример Даниела Петкова.
По думите ѝ „КФН в момента би искала да възложи на независим оценител да прегледа движението на проверените вече активи във втората половина на годината, защото ако трябва тези резултати от стрес тестовете, които просто бяха оповестени на обществеността, да бъдат наистина узаконени, то те трябва да се отразят в балансовите отчети за съответната година, а балансовата година, съгласно всички стандарти, е от 1 януари до 31 декември”.
Петкова напомни, че КФН не е информирола пенсионните дружества, че ще се наложи повторна проверка и за нея ще трябва да се плаща.
“Това увеличаване на разходите, било то чрез плащане на независими оценители или повишаване на таксите за надзорния орган, няма да се отрази добре на по-малките пенсионни фондове – печалбите им може и да не им позволят такива големи разходи, няма да могат да издържат”, смята главният изпилнителен директор на ПОК „Доверие“.
Според нея от това следва, че пазарът ще се уедри, а „това би било грешка“.
"При тези високи разходи може да се окаже, че пазарът ще е затворен за нови играчи“, прогнозира Петкова.
Петкова коментира и основателен ли въпросът: Докога КФН ще изненадва с такива повторни плащания.
„Секторът е заинтересуван резултатът да бъде оповестен категорично, но ще искаме да знаем дали тази практика ще продължи, защото това сега го възприемаме като еднократен акт“, заяви тя.
Петкова смята, че увеличението на разходите за дружествата би трябвало да се свърже с увеличаване капацитета на КФН, която „да разполага с екипи от хора с квалификация, каквато имат в одиторските компании, на които бяха поверени стрес тестовете, за да не се налага на пенсионните компании да плащат на външни оценители“.
Петкова каза още, че вчерашната среща между представители на пенсионните компании и КФН е била свързана с евентуални промени в Закона за публично предлагане на ценни книжа, но е категорична, че въпросът, който трябва в най-скоро време да се уреди, е свързан с Кодекса за социално осигуряване (КСО).
“Вчера не е ставало въпрос за промени в КСО, но този въпрос си стои и ние продължаваме да настояваме и съответно очакваме, че ще стартира работа, макар и на ниво създаване на проект за промени в кодекса, уреждаща фазата на изплащане на пенсии. Неумолимо наближава моментът, в който хора, които са клиенти на пенсионните фондове, ще придобият право за пенсия поради навършване на възраст или изпълняване на условия за пенсиониране, допълни Петкова – Ние нямаме регламент в КСО как и при какви условия ще изплащаме тези пенсии – това е тежка промяна, която се налага с времето… то всъщност не е промяна, а е допълнение към кодекса. Този въпрос трябва да бъде уреден, за да посрещнем първите си пенсионери. “
преди 7 години Тази го прави нарочно - знае много добре проблемите, но нехае!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Тая ни се подиграва.....*** арогантността .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Да разбирам ли че трябва да сме щастливи, че плащаме толкова "ниски" такси, с които пенсионните дружества едва си покриват разходите. Доста нагло изказване отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Да разбирам ли че трябва да сме щастливи, че плащаме толкова "ниски" такси, с които пенсионните дружества едва си покриват разходите. Доста нагло изказване отговор Сигнализирай за неуместен коментар