Брутният външен дълг се понижава до 34,3 млрд. евро (73,2% от прогнозния БВП) към края на октомври, като динамиката му е обусловена от спада на задълженията на частния сектор. Това е записано в Месечния обзор за развитието на българската икономика за декември 2016 г. на Министерство на финансите.
Размерът на държавния и държавногарантирания дълг е 26,3 млрд. лв. (28,7% от прогнозния БВП) в края на ноември. Вътрешният дълг е в размер на 7,4% от прогнозния БВП, външният – 21,3% от БВП, а държавногарантираният дълг – 0,6% от БВП.
Краткосрочната бизнес статистика отчита подобрение през ноември, след като ръстът на производството и оборота в промишлеността се ускорява, продажбите на дребно нарастват, а спадът на строителната продукция се забавя, подчертава се в обзора.
Според отчета показателят за доверието на потребителите се повишава през декември, воден от подобрените очаквания, а общият индикатор за бизнес климата в страната остава на нивото от предходния месец.
Растежът при оборота на промишлените предприятия се ускорява до 6.9% на годишна база през ноември.
Промишленото производство също следва възходяща динамика и отчита ръст от 5.8% на годишна база за периода. Според финансовото министерство производството на основни метали и метални изделия, без машини и оборудване, има най-голям принос, следвано от производството на машини и оборудване с общо и специално предназначение.
Спадът при индекса на строителната продукция се свива до 1,4% на годишна база през ноември, отчитат още държавните финансисти. Продажбите на дребно нарастват с 6,4% спрямо същия месец на 2015 г.
Нивото на регистрираната безработица е 8% към декември 2016 г., което е с 2,1 процентни пункта по-ниско в сравнение с края на предходната година. Общият брой на безработните регистрира съществено понижение на годишна база, пише още в обзора на финансовото министерство.
Според данните месечната инфлация през декември е 0,8%, формирана основно от поскъпването на пазарните услуги спрямо предходния месец. Средногодишната инфлация през 2016 г. е 1,3%, като в края на годината отрицателният темп на инфлация се забавя до 0,5% на годишна база.
Положителното салдо по текущата сметка за периода януари-октомври е 4,7% от прогнозния БВП, отчитайки съществено повишение спрямо излишъка от 1,8% за същия период на 2015 г.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.