IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

П. Андронов: Има всички предпоставки кредитирането да се увеличи

Банкерът очаква по-активно търсене на заеми и ръст на кредитирането в сфери, които носят доход

18:25 | 17.01.17 г.
<p>
	Снимка: <em>архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Много пъти коментираме, че кредитирането не върви и това е причината да нямаме растеж.Това, което ние очакваме от доста време и има всички предпоставки да се случи, е кредитирането при равни други условия да дръпне още нагоре икономиката.

Това заяви Петър Андронов, главен изпълнителен директор на СИБАНК на годишната среща на правителството с бизнеса, организирана от в. Капитал.

Банкерът очаква банковото кредитиране да се увеличи заради по-активното търсене. Кредитните институции са отписали и провизирали стари кредити и това „прикрива динамиката на истинския процес“. Банките отписаха от началото на кризата 7,5 млрд. лв. кредити , които не са отразени като цена. Предстои замяна на кредитиране в сектора на строителството с други сфери, които носят доход“, прогнозира банкерът.

Той допълни, че преди кризата растежът на портфейла на банките беше изключително бурен – годишно с над 50%.

По думите му доверието в частния сектор през последните 15 години е в унисон с растежа на кредитите на нефинансовите предприятия. Едва през последни 5-6 години двата агрегата се отдалечават, което не може да бъде разглеждано като устойчиво състояние.

Същото важи и за доверието на домакинствата, които показват още по-голямо отдалечаване от растежа на кредитите. "Това няма дългосрочен характер“, коментира Андронов.

Той обясни прогнозата за ръста на БВП с едва 3% през 2017 г. с негативния характер на политическата несигурност.

„Финансовите анализатори смятат плюсовете и минусите, а с политическата непредсказуемост в Европа и несигурността в управлението у нас една мъничка добавена частица към БВП ще изчезне. Колкото повече се бавим, толкова по-вероятно е БВП да не нарасне с потенциала си“, смята банкерът.

Той изрази опасение от развитието на пазара на труда. Образованието е с ниско качеството, количеството на специалистите не съответства на търсенето на бизнеса, а качеството - изобщо, посочи той.

Той заяви, че не би заменил миналогодишния ръст с растежа от 6% през 2007 г. , защото строителството преди десет години има много по-голям дял в растежа на икономиката. „Днес имаме много по-съществен дял на износа и различна структура - сега говорим за износ на машини – нещо, за което си мечтаехме“, заяви Андронов.

По думите му днес има коренна промяна във фундамента на икономиката. „Растеж от 3,6% е много по-ценен от 6% през 2007 г., защото има структурна устойчивост“, категоричен е банкерът.

Той обърна внимание и на голямата инвестиция в България – придобиването на ОББ от KBC.

„Такава инвестиция в България не е правена от много години. Това, което винаги притеснява инвеститора в страна като нашата, е реакцията на борсите и финансовите анализатори. На 2 януари проведохме първата среща с международните инвеститори и това включва всичките големи инвестиционни банки. Обикновено те са много враждебни, много агресивни, всяка стъпка се атакува, защото те търсят слабости, за да си направят точната сметка", обясни Андронов.

Репутацията на България е на най-бедната, най-корумпираната, демографски една от най-слабо представящите се страни, посочи още банкерът. Той посочи, че когато някой инвестира толкова много пари в страна, в която има толкова екстремни стойности на несигурност, се интересуват как ще реагират пазарите.

"А те реагираха положително“, заяви банкерът.

По думите му за първи път конкурентите и големите световни финансови анализатори „в прав текст поздравиха инвеститора KBC за направената сделка, въпреки екстремните минуси". Според него солидната финансова позиция, ниският публичен дълг, излишъкът и ниските данъци са екстремни плюсове, които лекуват екстремните минуси.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:36 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още