IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

БСП и ГЕРБ в спор за бюджетния излишък

Корнелия Нинова критикува Бойко Борисов, че е похарчил неправомерно превишението на приходите над разходите

21:49 | 06.01.17 г.
<p>
	Снимка: Pixabay</p>

Снимка: Pixabay

Превишението на бюджетните приходи над разходите редовно се превръща в „горещ картоф“, който политиците си подмятат с цел да уязвят противника. Месеци след като стана ясно, че през 2016 г. хазната ще приключи с излишък, от БСП директно обвиниха кабинета на Бойко Борисов, че краде от парите на данъкоплатците. 

"Господин Борисов, защо излъгахте", попита лидерът на БСП Корнелия Нинова на извънреден брифинг в петък, на който заяви, че правителството на ГЕРБ е откраднало 2 млрд. лв. от излишъка въпреки обещанието парите да отидат във фискалния резерв.

Финансовото министерство обяви преди няколко седмици, че ще приключи 2016 г. с 1,5 млрд. лв. превишение на приходите над разходите, въпреки че в средносрочната фискална рамка бе заложен дефицит от 1,8 млрд. лв.

Преизпълнението е благодарение на по-високата данъчна събираемост, но и на забавянето на изпълнението на капиталовата програма и редица разходи, най-вече по плащанията от бюджета за европрограмите.

Според данните на Министерството на финансите държавните разходи буквално са във фризера. До края на ноември са похарчени едва 27,6 млрд. лв., или малко над 79% от планираното. Само година по-рано по същото време държавата е похарчила с 1,8 млрд. повече.

През ноември 2016 г. обаче по предварителни данни на МФ бюджетният излишък е 3,5 млрд. лв., т.е. с 2 млрд. лв. повече от очакваното превишение за цялата 2016 г.

Къде отидоха парите?

Изявлението на Нинова доведе до незабавна реакция от страна на ГЕРБ. На брифинг народният представител от ГЕРБ Димитър Главчев обясни, че 1,2 млрд. лева от парите в излишъка са отишли за АЕЦ „Белене“, 1 млрд. - за саниране, а част от тях и за разплащането с американските централи, предаде агенция "Фокус". 

За АЕЦ „Белене“ правителството отпусна 1,175 млрд. лв. в средата на декември. Парите дойдоха от държавния бюджет, като според Корнелия Нинова по-голямата част е осигурена именно от излишъка. 

Действително според последните предварителни данни на МФ за изпълнението на фиска държавните разходи значително наваксват изоставането на разходите, като през декември те вече са 93,2% от планираното.

В тези пари обаче влизат и платените милиарди за програмата за саниране. В края на ноември правителството „развърза“ кесията и отпусна общо 2,2 млрд. лв., като 1 млрд. лв. от тях дойдоха от бюджетния излишък. Така стана възможно да се разплатят всички сключени, но неизпълнени договори, стана ясно от коментар на министъра на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова след тогавашното заседание.

Припомняме, че подписването на нови договори по програмата беше спряно заради изчерпване на осигурения финансов ресурс от 1 млрд. лева. 

Бюджетният излишък в икономика като българската е "нож с две остриета". Това коментира икономистът проф. Ганчо Ганчев в ефира Bloomberg TV Bulgaria. Според него превишението на приходите над разходите означава, че държавата разполага с повече резерви, което говори за подобряване на събираемостта и по-добра фискална дисциплина. Излишъкът създава сигурност, но в краткосрочен план има по-скоро негативен ефект върху икономиката, посочи той.

"В краткосрочен план обаче не трябва да забравяме, че сме във валутен борд. И когато държавата изземе 1,5 млрд. лева и ги вкара във фискалния резерв в БНБ, фактически провежда рестриктивна политика, тоест има свиване на паричното предлагане при равни други условия, което се отразява негативно върху растежа и заетостта", обясни икономистът.

Експертът напомни, че основна слабост на българския фискален сектор е липсата на прозрачност, тоест не е ясно за какво се харчат парите, за какви политики, как се контролират обществените поръчки и други.

С оглед на това може би е по-редно правителството да бъде критикувано за непрозрачно харчене в последния момент и за забавяне на държавните разходи, което спъва развитието на икономиката.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:19 | 11.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още