Изпращаме една турболентна година, защото още в първия ѝ ден капиталовите пазари тръгнаха стремглаво надолу, като в дадени моменти бяха на нива минус 15 – 20%. Но в момента, особено след изборите в САЩ, пазарите направиха значителен ръст и в момента – Dow Jones сега е с 14% нагоре от началото на годината, Nasdaq с 9%, а френският САС 40- с 43,5%.
Но най-голямата изненада е България, защото ръстът на SOFIX е над 26%, от които 6% са до 28 септември, а след това увеличението е с над 20% и този ръст няма как да не го свържем с ЕTF на Експат Капитъл, посочи изпълнителният директор на ПОК „ДСК - Родина“ Николай Марев в ефира на "В развитие" на Bloomberg TV Bulgaria.
Той уточни, че годината мина под знака на няколко политически събития – в първата ѝ третина имаше притеснения за ръста на икономиката на Китай, последва Brexit, след това бяха изборите в САЩ.
„Въпреки че към средата на 2016 г. много задължителни и доброволни пенсионни фондове бяха на отрицателна доходност, възвращаемостта ще е добра към края на 2016 година при всички фондове, ако няма сериозни пазарни турбуленции, смята финансистът.
"В едно състезание няма значение на какво ниво си в произволен етап от него, а как ще завършиш“, каза още той
Марев напомни, че в момента пенсионно-осигурителните компании управляват над 10 млрд. лева активи, но повечето от средствата са инвестирани на международните пазари, като капитализацията на Българска фондова борса е между 8 и 9 млрд. лева.
Той информира, че в доброволното пенсионно осигуряване към момента средна доходност е в порядъка на 5%, а двата най-добри фонда са постигнали доходност над 7,5% - 8%.
„В универсалните пенсионни фондове и в професионалните пенсионни фондове средните стойности са около 4-5%, стойности, които са два пъти по-високи от същия период на миналата година, когато основният въпрос беше дали Гърция ще излезе от еврозоната", уточни изпълнителният директор на пенсионната компания.
По думите му при „ДСК-Родина“ доходността на доброволните пенсионни фондове към вчерашна дата е 4,83%, при професионалните пенсионни фондове – 3,2%, а при универсалните пенсионни фондове – 3,4%, като средните стойности на пазара при доброволните фондове е около 5%, а при задължителните – между 3 и 4%.
„Все още не се въвеждат мултифондовете, за да има справедливост при изплащането на пенсиите“, е мнението на Николай Марев.
Според него за "спокойни старини" човек трябва да инвестира в пенсионни фондове между 50 и 100 лв на месец в продължителен период от време.
Вижте целия разговор във видеото!
преди 8 години Г-н Марев, във фонда който управлявате внасям всеки месец парички. На 5.12.2014г един дял от УПФ им е струвал 1,51668, сега струва 1,56689. Доходност за две години общо 3,3% - това след всички такси.Казвате:В универсалните пенсионни фондове и в професионалните пенсионни фондове средните стойности са около 4-5%, стойности, които са два пъти по-високи от същия период на миналата година, когато основният въпрос беше дали Гърция ще излезе от еврозоната", уточни изпълнителният директор на пенсионната компания.Значи през 2016г доходността на УПФ е била 4-5%, а през 2015г 2 - 2,5%. Моята доходност общо за двете години е 3,3%.НЕЩО?????????????? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар