Правителството ще финансира целево Българската академия на науките (БАН) с 8,3 млн. лв. за следващата година, съобщиха новоизбраният председател на Академията акад. Юлиан Ревалски и финансовият министър в оставка Владислав Горанов след проведената днес среща при премиера в оставка Бойко Борисов, съобщи БТА.
Целевото финансиране ще бъде насочено към млади учени и докторанти, за проекти, свързани с демографската политика, за изучаване на сеизмичните опасности при земетресение за сгради, за създаване на автоматизирана карта на археологическите обекти на България, за работа на БАН в областта на образованието - проекти, свързани с нови подходи в образованието и квалификацията на учители. За тази дейност ще бъдат отделени 5,8 млн. лв., поясни акад. Ревалски.
В рамките на посочената сума Министерството на енергетиката ще финансира целево с 2,5 млн. лв. проекти, свързани с енергийната ефективност, които ще бъдат осигурени по различни фондове, единият от които е Норвежкият, каза Ревалски.
От своя страна Владислав Горанов обясни, че става въпрос за целево финансиране на конкретни научни анализи и разработки, а 2 млн. лв. ще бъдат за младите учени и докторанти. Решението ще бъде фиксирано в нормативен акт на правителството, като целта е да не се превърне в институционално финансиране и да отиде за режийни разходи на БАН.
От БАН са предложили да бъдат финансирани и задачи, свързани с климатичните промени и влиянието върху добивите на съществени култури у нас, както и за бъдещи екологични изследвания, свързани със здравето на хората, но премиерът е посочил, че тези програми могат да бъдат финансирани по други проекти.
Според Горанов днешната среща поставя нов формат на взаимоотношенията между учените на БАН и правителството - добро начало, което всяко друго правителство може да продължи - държавата да залага приоритети с целеви ресурс, а учените на БАН да раждат отговорите на въпросите, които политиците търсят само със собствения си капацитет.
Парите, които в момента държавата отделя за наука, са 0,25% от БВП, а според Лисабонската стратегия до 2020г. трябва да достигнат до 1,5%, коментира акад. Юлиан Ревалски, който днес встъпва в длъжност като председател на БАН.
"Държавата е приела европейските тенденции, където е казано, че публичното финансиране трябва да се увеличава и съгласно Лисабонската стратегия трябва да достигне до 1,5% до 2020 г. В момента не можем и да си мечтаем за това понеже е една четвърт от процента", обясни акад. Ревалски пред телевизия Bulgaria ON AIR.
Трябва да има сериозно проектно финансиране, подчерта акад. Ревалски. Той отчете, че в Бюджета за 2015 г. - 42% е проектното финансиране, тоест по-малко от 60% е публичното финансиране, което идва по линия на бюджетната субсидия.
Припомняме, че напрежение сред учените ескалира миналата седмица заради това, че мнозинството в Народното събрание не се съгласи да даде 10 млн. лева увеличение към парите на БАН, въпреки че бюджетната комисия одобри това.
Още от разговора вижте във видеото