Депутатите не намалиха субсидиите за партиите и през следващата година. Така политическите сили ще получават по 11 лева за всеки реален глас, като няма да има таван на сумата, която може да бъде получена.
Въпреки проведения референдум за изборното законодателство, в който един от въпросите беше именно за намаляване на парите, които взимат партиите от държавния бюджет, размерът на субсидията не беше подложен на обсъждане днес при дебатите за окончателното приемане на Бюджет 2017.
Депутатите Мартин Димитров и Петър Славов от РБ и Методи Андреев от ГЕРБ имаха предложение сумата да не надвишава 1,6 млн. лева, но то беше отхвърлено в пленарната зала.
Според Петър Славов подобно ограничение е нужно, особено при въведеното задължително гласуване.
"От една страна, караме хората да гласуват, а, от друга - няма таван на субсидията, това може да се нарече конфликт на интереси", обясни той.
Славов смята, че с въвеждане на таван на субсидиите бюджетът би пестил около 20 млн. лева на година.
Депутатът допълни, че той и колегите му са подготвили текстове в Закона за политическите партии, така че този таван да се заложи трайно, вместо да се гласува от парламента всяка година.
Мартин Димитров от Реформаторския блок посочи, че една партия няма нужда от десетки милиони за своята дейност.
"Идеята на субсидията не е да си отвориш депозит в банка, да си купуваш автомобили или да плащаш пътувания в чужбина, които не са свързани с работата на партията", посочи той.
Очаквано народните представители качиха и минималната заплата от 420 на 460 лева от 2017 г.