IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Хр. Вучева: Бюджет 2017 можеше да мине и без дефицит

Добрата новина е, че не се предвижда вземането на нови големи дългове, каза Георги Ангелов

12:20 | 31.10.16 г. 2
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

За първи път през 2017 година ще се изплатят много повече стари заеми, отколкото ще се вземат нови, за пръв път виждаме голям спад на държавния дълг. Това каза икономистът Георги Ангелов пред БНТ в коментар на проекта за Бюджет 2017. Той посочи, че се планират 1,2 млрд. лева нови и връщането на 2,8 млрд. лева стари заеми.

Това е така заради падежа, коментира от своя страна финансистът проф. Христина Вучева. Това не е изключение от досегашната практика по управлението на дълга, допълни тя, посочвайки, че става въпрос просто за падеж по стар заем.

Хубавото е, че за догодина Министерството на финансите не планира много голям нов дълг, както направиха предходни години. Планира се дълг от 1,2 млрд. лева, а можеше да се мине и без него“, каза финансистът. Тя посочи, че при сумите, които има във фискалния резерв, можеше да бъдат посрещнати и старите задължения, и текущите падежи, а и да се погаси дългът по казуса „Белене“.

Планираният дефицит и за 2017 г. можеше да бъде спестен, отбеляза Вучева, подчертавайки, че е изненадана от този ход на финансовия министър. Но това се прави именно за да се планира нов дълг, коментира тя. 

Вучева отбеляза, че от няколко години се води политика на презастраховане. За нея това не е добра практика. В заложения дефицит тя вижда „резерв, който дава възможност на държавата да маневрира“. За нея най-доброто би било реално да се предвиждат приходи и разходи и да има балансиран бюджет.

За Ангелов добрата новина е, че не се предвижда вземането на нови големи дългове.

От гледна точка на планирания дефицит Бюджет 2017 не е много амбициозен, реално можеше да се постигне много повече, коментира той. Икономистът отбеляза, че в последните години постоянна практика е да се планира по-консервативно.

“Прогнозите за икономически растеж, за приходи и за дефицит са по-ниски, след което се преизпълняват. Така беше през 2015 г. и 2016 г. Може би това е идеята и за 2017 година. Може би това е идеята и за 2017 г. Това е по-добрият вариант, отколкото да се правят прекалено оптимистични бюджети", каза икономистът.

За Георги Ангелов планираните разходи от 3,6 млрд. лева са твърде големи, като се има предвид, че са за капиталови разходи.

Проф. Вучева потвърди мнението на икономиста. Тя вижда проблем в огромните разходи за отбрана, вместо за „вътрешна употреба“, тоест „парите ще излязат навън“. Според нея това не е добър подход и не можем да очакваме добър резултат.

„Когато общите пари се харчат вътре, това може да тласне напред цялото развитие, има ефект за икономиката. Но когато се купува нещо навън, особено въоръжение, ефект няма“, обясни проф. Вучева. За нея именно харченето на огромните суми за отбрана е голямата грешка в бюджета. Тези пари могат да се похарчат и нека се похарчат, но не с тази цел, каза финансистът.

Икономистът Георги Ангелов се съгласи, че разходите по бюджета биха могли да се насочат по-продуктивно, например към образованието. Но за него най-големият проблем, който трябва да се реши, е бюджетът да създаде повече доверие, да се покачи рейтингът на страната ни и оттам да се отпушат чуждите инвестиции и кредитирането за реалния сектор, което ще доведе до оживление на икономиката.

Националният съвет за тристранно сътрудничество вече обсъди план сметката на държавата за следващата година. Предвиждат се повече разходи за образование, здравеопазване и отбрана. Очаква се икономическият растеж да е 2,5 на сто, а дефицитът 1,4 на сто . Минималната заплата ще бъде 460 лева, осигурителната вноска се увеличава с 1 процентен пункт.

Проектът за бюджет за 2017 г. се обсъжда днес на извънредно заседание на Министерския съвет.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:10 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 2 rate down comment 0
misanthrope
преди 7 години
Горанов ще плаща в череши, нема се плашиш :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 1
Иван Митев
преди 7 години
Проектът за бюджет е осъществен при запазване на сегашната сгрешена парична система.Ако не се допускаше тази фатална грешка държавата нямаше да има сегашни дългове.С поведението си, правителството е със съдба на жертва и подсигуряван провал.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още