През 2015 г. институционален сектор „Държавно управление” отчита бюджетен дефицит от 1,490 млрд. лв., или 1,7% от брутния вътрешен продукт (БВП), показват окончателните данни на Националния статистически институт (НСИ), разпространени днес.
През април НСИ ревизира данните на Министерството на финансите и изчисли, че делът на бюджетния дефицит спрямо БВП за 2015 г. пада до 2,1%.
Намалението на статистиката сега е сериозно, като се има предвид, че тогава от ведомството на Владислав Горанов пресметнаха, че недостигът в хазната от произведеното в икономиката е 2,66%.
За сравнение, през 2014 г. бюджетният дефицит е 4,559 млрд. лв., а делът му от БВП е 5,5%.
Дефицитът в подсектор „Централно управление” през миналата година е в размер на 619 млн. лв., което е 0,7% от БВП.
Недостигът в подсектор „Местно управление” е 834 млн. лв., а подсектор „Социалноосигурителни фондове” е излязъл на минус с 36 млн. лева.
БВП, държавен дефицит (-)/излишък (+) и дълг на Р България
Данни: НСИ
Дългът на България за миналата година е в размер на 23,049 млрд. лв., или 26% от БВП.
Окончателните данни на НСИ ревизират стойноста на показателя от април, когато дори го повишиха до 26,7% от БВП, а в Министерство на финансите го намалиха до 25,7% от БВП.
За сравнение, през 2014 г. държавата е дължала 22,554 млрд. лв., което е 27% от БВП.
Разликата между предварителните и окончателните данни за икономическите показатели се дължи на получаването на окончателни данни за постъпленията от данъци, годишните отчети за дейността на държавните болници и публичните дружества, класифицирани в сектор „Държавно управление”, и оборотните ведомости на бюджетните единици и общините, уточняват от НСИ.
преди 8 години Прилаганата сгрешена парична система е водещ причинител за наличие на бюджетен дефицит.Ако не се допускаше тази държавна грешка България нямаше да има сегашен дълг. отговор Сигнализирай за неуместен коментар