Афишираното като облекчение задължение за подаване на данъчните декларации само по електронен път по-скоро ще затрудни голяма част от малките фирми. Това мнение изрази Елеонора Негулова от Националното сдружение на малкия и среден бизнес в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.
Предложението на Министерството на финансите е от началото на 2018 година данъчните декларации да се подават изцяло по електронен път – за фирмите и за гражданите.
На хартиения носител разчитат много от фирмите, особено по-дребните. Бизнесът вече отправи критика, че се отнема възможността за избор как да се декларират доходите.
Проблемите, които ще дойдат за малкия бизнес във връзка с електронизацията на администрацията ще дойдат откъм това доколко той е готов да ги приложи веднага, посочи Негулова. По думите й малкият бизнес е доволен от постепенното, но сигурно въвеждане на електронните услуги в българската администрация.
Голяма част от българските фирми са микропредприятия – около 80 на сто и то в сектори, които не са високотехнологични, допълни още Негулова.
Наред с това Негулова посочи и друга трудност – голяма част от дребния бизнес не познава начина на работа с електронен подпис. Експертът вижда риск от това много фирми да подадат неправилно декларациите си, ако това става само електронно. Не малко фирми търпят и санкции, включително и финансови, от това, че не са подали правилно даден документ електронно, каза Негулова. Според нея възможността за избор трябва да остане.
Прилагането на тези нови услуги ще има определена цена и в голямата си част ще трябва да бъде платена от малкия бизнес, каза тя и допълни заслужава ли си тази цена.
Към момента все още голямата част от данъчните декларации все още се подават в хартиен вариант. През 2016 г. от възможността за електронно подаване на декларациите за доходите са се възползвали около една трета от задължените лица, показва справка в Националната агенция за приходите (НАП).
Още видеа вижте в Bloomberg TV Bulgaria