Националното сдружение на общините в България (НСОРБ) настоява през 2017 г. местната власт да получи допълнително 50 млн. лева от бюджета, за да бъдат увеличени възнагражденията на общинската администрация. Това каза пред БНР зам.-изпълнителният директор на сдружението Емил Савов.
„Заплатите на добре обучените експерти с висше образование и добра езикова подготовка в момента са изравнени със заплатите на неквалифицирания персонал и хората бягат“, обясни той и допълни, че има диспропорция между общинските и държавните служители.
Савов каза още, че една година експерти са работили по нова стратегия за децентрализация и след редица компромиси през август тя бе приета от правителството, както и 3-годишна програма до 2019 г.
„Ако трябва с две думи да оценя тези документи, трябва да сложа кръст на думата "децентрализация" в България през следващите поне три години. От тази гледна точка не очакваме никаква по-съществена промяна на средата от 2017 г. Казвам го с много голямо съжаление, тъй като много хора и експерти, независими и от централната, и от местната власт, хвърлихме доста усилия за тези документи“, заяви Емил Савов.
Той посочи, че за разлика от други години, НСОРБ вече е изпратило приоритетите си за Бюджет 2017 на финансовия министър. „Ръстът на трансферите за общините от бюджета трябва да е не по-малък от ръста за целия публичен сектор, с което да гарантираме, че не сме оставени на опашката като общини в държавния бюджет“, каза той.
Запитан колко са неразплатените разходи на общините, той заяви, че просрочията са към 150 – 160 млн. лв.
НСОРБ не участваше при разработването на законодателството за оздравяване на финансово закъсали общини. 36 общини работят с Министерството на финансите и е рано да даваме оценки, заяви той.
В момента всяка една българска община получава обща изравнителна субсидия, а механизмът би трябвало да подпомага по-бедните общини, допълни Савов.