Оценката на активите разширява прозрачността в българската банкова система, дава ясна индикация за стабилността й и оправдава доверието на широката общественост в българските банки и техния регулатор – Българска народна банка (БНБ). Това посочват от Обединена българска банка (ОББ) в коментар за резултатите от комплексната оценка на всички банки, опериращи в България, която включва оценка на качеството на активите (AQR) и стрес тест.
Трезорът определя оценката като „безпрецедентна по обхват и дълбочина“.
„Това уникално и комплексно упражнение имаше за цел да оцени обективно стабилността на всички български банки и тяхната устойчивост при неблагоприятни бъдещи допускания за влошаване на оперативната среда. БНБ осъществяваше надзор и координираше процеса, гарантирайки цялостното осигуряване на качеството“, пише в съобщението до медиите.
Банката отчита много добри резултати и в двете направления – AQR и последващия стрес тест, „потвърждавайки солидната си капиталова позиция и издръжливия и стабилен баланс“.
В резултат на AQR коефициентът на базовия собствен капитал от първи ред (CET1) е коригиран едва с 0,4 процентни пункта - от 26,1% на 25,7%, което е доста над минимално изискваните 4,5%.
При последвалия стрес тест така коригираният CET1 от 25,7% се предвижда да се увеличи до 34% при базовия сценарий и до 25,8% при утежнения сценарий за 2018 г.
От доклада на БНБ стана ясно, че ОББ е сред трите трезора с най-високи съотношения на CET1 след AQR и сред единствените три банки, които отбелязват минимални подобрения на коригирания показател за най-качествения капитал след резултатите от стрес теста и през трите години от оценявания период.
„Успешният резултат представлява потвърждение на благоразумния управленски подход на ОББ“, посочват от кредитната институция и се ангажират да поддържа своята силна капиталова адекватност и в бъдеще.