IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Печалбата на банковата система намалява наполовина през май

Все пак за първите пет месеца на 2016 г. печалбата расте с 12,6% на годишна база до близо 503 млн. лв.

14:31 | 01.07.16 г. 1
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

През май печалбата на банковата система намалява наполовина в сравнение с април, като се оказва най-ниската от началото на 2016 г. Това се случва само месец, след като трезорите регистрираха най-високия си положителен финансов резултат за годината.

В петия месец на годината 27-те банки, опериращи на българския пазар, печелят с 52,8% по-малко в сравнение с април и с 12,7% по-малко спрямо май 2015 г. Месечната им печалба се равнява на 63,3 млн. лв., показват изчисленията на Investor.bg на база надзорните данни на Българска народна банка (БНБ).

Въпреки това за петте месеца на 2016 г. печалбата на банковия сектор расте с 12,6% на годишна база, или с около 56 млн. лв., до 502,6 млн. лв.

Печалба на банковата система (в млн. лв.)

Графика: Investor.bg по данни на БНБ

В края на май отново има разместване в топ 5 на банките по размер на активите - Обединена българска банка отново е четвърта по този показател, като избутва Пощенска банка, задържала се на тази позиция два месеца. Челната тройка традиционно се оформя от УниКредит Булбанк, Банка ДСК и Първа инвестиционна банка. Заедно петте банки генерират 76,5% от общата печалба на системата в периода януари-май 2016 г., показват още изчисленията на Investor.bg.

От своя страна, през май активите на банковата система се увеличават с 0,4% на месечна база, или с 400 млн. лв., до 87,677 млрд. лв. Делът на паричните средства на банките, включително и по сметките им в Българска народна банка, както и депозитите на виждане, се равнява на 19% от общата сума на активите.

Става дума за 16,63 млрд. лв., от които 11,74 млрд. лв. са по сметки в централната банка. Сред тях попадат и свръхрезервите. Само паричните средства по сметки в БНБ намаляват с 607,8 млн. лв. спрямо април, но за сметка на ръст на депозитите на виждане с 638,4 млн. лв.

Портфейлът с ценни книжа нараства с 2,2% на месечна база до около 10 млрд. лв. В края на май делът на дълговите инструменти, държани за търгуване, до падеж и намиращи се на разположение за продажба спрямо общите активи възлиза на 14,2%.

Спрямо края на април изменението в кредитния портфейл на банковата система се обуславя от месечното нарастване при заемите за домакинства (+0,4%), намалението на кредитите за нефинансови предприятия (-0,5%) и нарастването на заемите за секторите „Държавно управление“ (+0,1%) и за „други финансови предприятия“ (+0,2%).

В края на май натрупаната обезценка по кредити възлиза на 276 млн. лв., като е с 45 млн. лв. по-малко спрямо първите пет месеца на 2015 г. Това допълнително подкрепя финансовия резултат на системата. Възможно е във втората половина на 2016 г. обезценките да нараснат, защото банките вече са във фаза на стрес тест, който трябва да проведат според вече определените критерии и в зададените срокове. Трезорите имаха време до 31 май да тестват балансите си на база основните сценарии, заложени от БНБ, като до 29 юли трябва да проведат и тест на база резултатите от проверката на качеството на активите.

Статистиката показва още, че депозитите в банковата система се увеличават с 0,7% на месечна база, или с 494 млн. лв., до 74,4 млрд. лв. 45 млрд. лв. от тях са депозити на домакинства.

По отношение на приходите през май нетният лихвен доход на банките, изчислен като разлика между приходите от лихви и разходите за лихви, се покачва с 1% на годишна база до 232,2 млн. лв. На месечна база обаче има спад от 4 на сто, показват още изчисленията на Investor.bg.

Графика: Investor.bg по данни на БНБ

За периода януари-май 2016 г. нетният лихвен доход на банките възлиза на 1,175 млрд. лв. За сравнение – за същия период на 2015 г. е бил 1,13 млрд. лв. Това е ръст от 4%.

В края на май приходите от лихви се равняват на 1,398 млрд. лв., а разходите – на едва 223,1 млн. лв. Само през май приходите от лихви са за 274,8 млн. лв., а разходите – 42,6 млн. лв.

За пет месеца нетният доход от такси и комисиони, изчислен като разлика между приходите от такси и комисиони, които получават банките, и разходите на трезорите по това перо, нараства с 4,4% на годишна база до 365,8 млн. лв., показват още изчисленията на Investor.bg.

За същия период административните разходи, които включват разходите за персонал, намаляват с 5% на годишна база до 669,3 млн. лв. Към 30 април те бяха за 526,4 млн. лв.

В края на май 2016 г. собственият капитал намалява с 0,9% до 11,6 млрд. лв., което БНБ отдава главно на намалението в неразпределената печалба.

Същевременно ликвидността на системата остава рекордно висока. В края на месеца коефициентът на ликвидните активи, изчисляван по Наредба № 11 на БНБ, се покачва до 37,02% от 36,57%, колкото бе в края на април. Най-голям принос за нарастването на ликвидните активи имат средствата по разплащателни сметки в други банки и междубанковите депозити до 7 дни.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:00 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

1
rate up comment 2 rate down comment 1
Един Българин
преди 8 години
тази статия показва с кои банки не бива да се работи като най-нагли на пазара. Особено арменската и унгарската се открояват уникално напред. То бива такси , бива марж по лихвите, но наглостта на някои няма край, от което други печелят стига народът да се сети...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още