IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

S&P потвърди рейтинга на България

Агенцията обаче очаква забавяне на икономиката през 2016 - 2019 година, тъй като е нужно повече време за осъществяването на проекти, финансирани с европари

20:20 | 03.06.16 г. 6
S&P потвърди рейтинга на България

Международната рейтингова агенция S&P Global Ratings потвърди дългосрочния и краткосрочен кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута 'BB+/B' със стабилна перспектива, съобщава Министерството на финансите.

Оценката за рейтинга е подкрепена от умерените нива на правителствения дълг, като е отбелязано, че при разглеждания показател е отчетено нарастване в резултат от осъществената подкрепа за банковия сектор през 2014 година. През 2015 година публичният дълг е достигнал до 20% от брутния вътрешен продукт, отбелязва още агенцията.

Рейтингът на страната е подкрепен и от умереното ниво на външна задлъжнялост.

Агенцията отбелязва, че през 2015 г. реалният растеж на БВП се е ускорил до 3%, подкрепен от ръста на износа и от по-бързото усвояване на европейските средства. Ръстът на икономиката е с най-високата си стойност от 2009 г.

Очакванията са свързани със забавяне на растежа в периода 2016-2019 г. поради необходимостта от време за осъществяването на проекти, финансирани по европейски средства от новия програмен период. Като фактор, създаващ несигурност пред растежа, се посочва и слабото вътрешно търсене.

По отношение на бюджетния дефицит е отчетено, че през 2015 г. той се е свил до 2,1% от БВП в съответствие с по-високите приходи и подобряването на събираемостта, като очакванията са за плавно понижаване до 1,7% през 2019 година.

Стабилната перспектива на страната отразява баланса между фискалната гъвкавост на страната, произлизаща от все още ниския правителствен дълг, и потенциалните рискове във финансовия сектор.

Условията, при които агенцията би повишила кредитния рейтинг на страната включват ефективно адресиране на проблемите в управлението, което да повиши потенциала за растеж на икономиката и да допринесе за привличане на повече преки чуждестранни инвестиции в търгуемия сектор.

Покачване на рейтинга е възможно и в случай, че икономиката расте с по-бързи темпове от очакваните, така че фискалната консолидация да се осъществи по-бързо.

От друга страна действия за намаление на кредитния рейтинг могат да се предприемат при възникване на необходимост за допълнителна значителна подкрепа за финансовия сектор от правителството или при наличие на изходящ поток от финансовата сметка, оказващ натиск върху платежния баланс на страната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 03:32 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 3 rate down comment 1
DutyFree
преди 8 години
Нищо общо с реалността, "дългова спирала " няма, средно европейските икономики го доказват и техните нива на дълг го доказва!!!Нали спря за 1,6 млрд.лв поръчки от правителството и какво само загуба на време и пари, но това не е проблем!!!за емигрантите, нещо се бъракш, нямате право да се бъркате в живота на хората зад граница !!! Особено по тоя, супер лек начин !!!Това с безработицата, не знам колко процента в България знаят по два езика??? като процент???? А колко имат образование и стоят в БЪЛГАРИЯ ??? ХАХАХАХ С такива опорни точки, някъде на север, некадърно е просто!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 12 rate down comment 6
alphaomega
преди 8 години
Тия рейтинги са гола вода! България се намира във фалит(отново). Има три основни фактора от които зависи колко време ще мине преди фалита да бъде обявен официално (дълговата спирала е неизбежна вече). 1. Европейското финансиране, а то пряко зависи от състоянието на ЕС и политиката на ЕЦБ. Спрат ли програмите - "растежа" на икономиката изчезва!2. Демографската ситуация, и скоростта с която ще се развие в следващите няколко години. Работещата част от населението се топи бързо! В същото време се увеличава броя на пенсионерите и "скандинавските" малцинства. Въпреки високата безработица се появява недостиг на работна ръка и квалифицирани служители. (Какъв парадокс само).3. Следващите 10 години постепенно ще намалеят парите които емигрантите изпращат в България, като това пак е свързано с демографските процеси. Тука става въпрос за милиарди свежи пари всяка година които за последните 15-20г. бяха основен фактор за растежа на икономиката и благосъстоянието на стотици хиляди хора.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 8
Dimat
преди 8 години
Ох,слава Богу!Така се беше засилила икоНомъката ни,че рискуваше да пробие небето,а къде щяхме да и търсим друго?!Абе,направо щеше да прегрее от преяждане булг***ристанеца,че щяхме да се чудим какви нови ковчези да му кроим!!!А сега си е друго.Направо ще си ползваме старите елегантни,за гробарски манекени.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 2
абитуриент
преди 8 години
http://***.dnevnik.bg/biznes/2016/06/03/2771621_standard_end_puurs_ostavi_kreditniia_reiting_na/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 9 rate down comment 10
ing5rov
преди 8 години
Аха...ОО+ !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 9
michaelis12
преди 8 години
ААА+ ..... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още