Промените в Закона за публичните финанси за оздравяване на фалирали общини концентрират изключителна власт в ръцете на министъра на финансите. Toва мнение изрази пред Bloomberg TV Bulgaria Гинка Чавдарова от Националното сдружение на общините в България (НСОРБ).
Припомняме, че през миналата седмица парламентът прие на второ четене промени в Закона за публичните финанси. Те предвиждат общини с финансови затруднения да бъдат под особен надзор от финансовото министерство. Ако министърът на финансите прецени, че нивото на разходите и просрочените задължения е твърде високо, ще открива процедура по оздравяване. Предвижда се министърът на финансите да преценява дали да бъде отпуснат временен безлихвен заем на общините.
Гинка Чавдарова коментира, че има няколко причини общините да трупат дългове. Първата е финансовата централизация – липсата на стабилен собствен ресурс. Средностатистически общините разчитат на държавата за 55% от ресурсите, но има и такива, които очакват 80 – 90% от националния бюджет.
Другата причина за дълговете са финансовите корекции по европейските проекти.
Според Чавдарова действително е имало нужда от по-добра законова регулация за това как държавата да подкрепя общините. Сега обаче местната власт определя процеса като едностранен.
Представителят на НСОРБ се усъмни доколко финансовият министър може да е запознат в детайли със спецификите на всяка община. Освен това тя изтъкна, че не е записано в какъв размер може да е един безлихвен заем и при какви условия може да бъде опростен.
Що се отнася до предложението за намаляване на броя на общините, тя смята, че това няма да реши структурните проблеми.
„Дори да бъдат закрити половината бедни общини, какво ще помогне това на населението, останало в обезлюдените територии“, попита Гинка Чавдарова.
Вижте още видео материали в Bloomberg TV Bulgaria
преди 8 години Дори да бъдат закрити половината бедни общини, какво ще помогне това на населението, " - ми щом не вреди да вземем да ги удвоим , и да построим навсякъде катерушки отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години фалирали/окрадени общини чакат на мин.фин-а, който пък чака на благодетелите му от запад да му сипват камиони с лесни кинти от ФЕД/ЕЦБ = политическо модерно робство.Ако парите са окрадени (а те често са), това води до феодализиране на общинско ниво..Не се чудете после кой ги избира тия мутри дето сега са в парламента.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години ... и брутални кражби отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Основната причина за огромните финансови проблеми на някои градове са абсолютно неграмотните икономически кметове и техните заместници За общинските съветници въобще няма да коментираме Сега се налага да ги спасява държавата -за сметка на трупане на нови дългове Загубена работа отговор Сигнализирай за неуместен коментар