Фондът за гарантиране на влоговете в банките банките (ФГВБ) да предоставя на обществото данни по реда на Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ). Това предлагат народните представители от гражданската квота на Реформаторския блок Мартин Димитров и Петър Славов чрез внесени в Народното събрание (НС) предложения за промени в Закона за гарантиране на влоговете в банките (ЗГВБ).
Основният мотив за измененията е отказът на ФГВБ да дава информация за развитието на случващото се около Корпоративна търговска банка (КТБ), когато тя е поискана от представители на гражданското общество.
Двамата депутати смятат, че е неприемливо ФГВБ да остава извън публичния контрол и отчетност, още повече че той събира обществени средства чрез вноски от търговските банки.
„Сегашният Управителен съвет застъпва тезата, че „фондът не представлява държавен орган“ и не е задължен субект за предоставяне на обществена информация, в това число и на народните представители“, четем в мотивите, публикувани на сайта на НС.
„Тъй като фондът е независим орган, очевидно липсва механизъм, по който Министерски съвет, Българска народна банка и парламентът или обществото да могат да задължават УС на фонда за предоставяне на информация за работата им, включително и по реда на ЗДОИ“, гласят текстовете.
Според Димитров и Славов промените „ще позволят и гарантират на обществеността (чрез механизмите за предоставяне на обществена информация по ЗДОИ) да имат пряк поглед върху начина на управление и разходване на средствата на фонда и останалата му дейност“.