Задава ли се национализирането на парите от втората пенсия? Това питат депутати от Реформаторския блок след предложението на Министерството на финансите средствата от личните партиди да се управляват от общ пул.
Идеята бе оповестена в петък. Тогава от ведомството на Владислав Горанов обявиха, че предвиждат промяната с изменения в Кодекса за социално осигуряване (КСО).
"На практика това би означавало, че средствата повече няма да са лични, а правото на наследяването им ще се губи", смятат реформаторите.
Затова Мартин Димитров и Петър Славов питат кой ще управлява и ще се разпорежда със средствата от т. нар. "общ пул" и кой ще упражнява контрол върху процеса. Двамата внесоха официално въпросите си към финансовия министър Владислав Горанов, съобщи Dnes.bg.
Реформаторите искат от него отговор и на въпроса как е гарантирано правото на наследяване в пълен размер на средствата по тези партиди от наследниците на починали осигурени лица.
"Създаването на "общ пул" за изплащането не обезсмисля ли съществуването на индивидуални партиди при натрупване на средствата и стимула за заплащане на по-висок размер осигуровки, след като в определен момент те ще бъдат колективизирани в "общ пул" и индивидуалните усилия на лицето ще се изгубят за сметка на колективното начало", е другият въпрос на реформаторите към Горанов.
Славов и Димитров питат как ще се гарантира, че натрупаните осигурителни вноски на осигурените лица, които добросъвестно са ги заплащали през годините, няма да бъдат използвани за заплащане на пенсия на други осигурени лица, които не са били коректни платци.
Притесненията им са, че това би могло да се окаже един вид национализация на средствата за втора пенсия, както и че по този начин ще бъдат ощетени честните и съвестни осигурени лица.
"След предишния злополучен и, слава Богу, неуспешен опит да се посегне на личните партиди на хората за втора пенсия, сме притеснени, че отново подобни промени се промъкват покрай други законодателни промени. Недопустимо е подобни радикални промени в пенсионния модел да се правят на тъмно, набързо и без оценка на въздействието", коментира Петър Славов.
Междувременно президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов коментира, че предложенията на Министерството на финансите за втората пенсия са един от малкото възможни ходове в момента.
По думите на Манолов в годините са допуснати серия грешки, като "най-голямата глупост беше това, че някой обеща на хората, че пенсиите ще бъдат едновременно пожизнени и наследяеми, което няма как да стане, защото разликата трябва някой да я плати", каза той, цитиран от БТА.
Много изходи няма, единият от изходите би бил да се каже на хората, че пенсиите са или наследяеми, или пожизнени, очевидно е, че това решение е в защита на тезата пенсиите да бъдат пожизнени, следователно спират да са наследяеми, допълни президентът на КТ "Подкрепа".
преди 8 години Реформаторите питали кой ще се разпорежда с парите, ами очевадно черешара иска да сложи частни средства в общия кюп ! Управлявали ни демократи а ? Дори и комунистите не са си помисляли да национализират вноските на хората ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Мутрите в началото на мандата изтеглиха близо 20 млрд, дълг, а сега ще ликвидират и пенсионата система, като върнат обществото в началото на прехода. Какъв беше изобщо смисъла да се създава КСО, през годините да бъде променян почти през два месеца и накрая българската държава да се върне в изходна позиция - началото на 90-те??? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години В 'белите' държава в момента на пенсиониране се предлагат следните възможности:1. Плащане на момента на парите по партидата накуп.2. Разсроченото им плащане на месец. Примерно имаш по нея 30 000лв и ги заявяваш на 100вноски х 300лв. Т.е. 8 години и нещо ще получаваш по 300лв. Ако починеш преждевременно, наследниците наследяват останалото. Ако 'оживееш' още 8г, получаваш пари само от НОИ3. Избираш пожизнено получаване на пенсия, отказвайки се от възможността за наследяване.Очевидно Горанов, Манолов и Ко са се вторачили в последната 3, избягвайки по всякакъв начин допускането на възможностите 1. и 2. по-горе.Не виждам причина за отнемане правото на избор в случая?Отделно на това този сигнал е определено негативен за всички - от инвеститорите до борсите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Вярно ,ни управляват големи *** ...На всеки му е ясно ,че ако има да кажем 1000 лева в сметката си ,никой няма да му даде повече ,било то 10 или 30 години ...Цялата работа е ,че сумите са смешно малки за повечето граждани ,а времето за изплащане наближава и ще лъсне цялата измама ...Всъщност ,знам от къде могат да се увеличат паричките на бъдещите пенсионери ,ами от "пазара на череши " отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Вярно ,ни управляват големи *** ...На всеки му е ясно ,че ако има да кажем 1000 лева в сметката си ,никой няма да му даде повече ,било то 10 или 30 години ...Цялата работа е ,че сумите са смешно малки за повечето граждани ,а времето за изплащане наближава и ще лъсне цялата измама ...Всъщност ,знам от къде могат да се увеличат паричките на бъдещите пенсионери ,ами от "пазара на череши " отговор Сигнализирай за неуместен коментар