На този етап страната ни няма да търси диверсификация на валутата при емитиране на външен дълг, въпреки че в рамките на Глобалната средносрочна програма на Република България за емитиране на облигации на международните капиталови пазари е предвидена подобна възможност.
Това заявява заместник-министърът на финансите Карина Караиванова в интервю за Global Capital. Поводът е пласирането на двойния транш еврооблигации на стойност 1,994 млрд. евро на 14 март 2016 година.
„С реализирането на тази трансакция България реализира необходимото си външно финансиране и няма да излиза отново на международните капиталови пазари до края на тази година", допълва още Караиванова.
Нуждата от външно финансиране за 2017 г. ще бъде дефинирана в хода на бюджетната процедура през есента на тази година.
„Към момента сме удовлетворени от интереса към нас като емитент в евро на пазара, така че не мисля, че е необходима валутна диверсификация", категорична е Карина Караиванова.
Тя посочва, че обявените от Управителния съвет на Европейската централна банка мерки за количествени улеснения са подействали като катализатор и страната ни е пристъпила към прилагане на плана си за емитиране на еврооблигации в действие.
„За първи път през тази година използвахме стратегия за бързо осъществяване на трансакцията в рамките на един ден, без предварително осъществяване на т.нар. роуд-шоу и по този начин успяхме максимално да се възползваме от благоприятните пазарни условия. Бихме могли да се възползваме от тази стратегия и при бъдещи ситуации, особено след като инвеститорите вече ни познават доста по-добре", разяснява решението на емитента Караиванова.
преди 8 години Защо при повече приходи в бюджета се налага да се тегли нов заем вместо да намаляваме стари задължения? отговор Сигнализирай за неуместен коментар