IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Не се очаква стачката в Гърция да повлияе на търговията със зеленчуци

Вносът е предимно от Турция и то нелегален, твърди председателят на Съюза на градинарите Слави Трифонов

12:30 | 08.02.16 г.
Не се очаква стачката в Гърция да повлияе на търговията със зеленчуци

Стачката на фермерите в Гърция няма да окаже особено влияние на търговията с плодове и зеленчуци, защото на българския пазар те са основно внос от Турция, а търговията е предимно нелегална. Това казва в интервю за БТА Слави Трифонов, председател на Националния съюз на градинарите в България. Той определя българския пазар на плодове и зеленчуци като "разграден двор".

Все пак той отчита, че през лятото преобладаващо се внасят домати и праскови от Гърция, тъй като са силно субсидирани, когато са за преработка. Според него въпреки това те се пускат на пазара за прясна консумация.
От Гърция внасяме още дини и пъпеши. Другите плодове и зеленчуци по пазарите и в търговските вериги са основно от Турция, казва производителят. 

Той твърди още, че правилата за организация на пазара у нас не са хармонизирани с европейските регламенти и настоява да бъде преработена наредбата за контрол и съответствие на качеството.

Като пример дава тържището в Солун, където производителят трябва да покаже 11  документа, за да има право да продава.

„Повтаряме едно и също, но не срещаме разбиране. Разговарях с колегите и стигнахме до общия извод, че много трудно ще се преборим, докато са преплетени много интереси с импорта на плодовете и зеленчуците“, казва той.

Градинарите са недоволни и от по-високите по техни изчисления субсидии за животновъдите.

Организацията предлага на търговските вериги да въведат критерии за пресни плодове и зеленчуци, които могат да са на пазара до 48 часа. Реалността в момента обаче показва, че 95 на сто от плодовете и зеленчуците в големите търговски вериги са вносни, казва той.

Фермерите очакват сайтът за електронна търговия "Градинария", който скоро беше представен на дискусия, да помогне на сектора.

Трифонов отчита още, че производителите от Северна България продават почти 100% от продукцията си в Румъния – основно череши. През 2015 г. пък румънците са изкупили около 80% от произведеното в България зеле. Той предполага, че част от тази продукция се реекспортира в Русия.

Биоплодовете и зеленчуците по негови данни са под 5%. Причината е, че повечето производители са в преходен период и не са сертифицирани.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:13 | 08.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още