Предстоящият стрес тест и проверката на качеството на активите ще потвърди стабилността на банковия сектор като цяло, смята гуверньорът на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев.
В свое становище, публикувано за януарския брой на бюлетина на Асоциацията на банките в България, той посочва, че целта на проверките е да отговорят на две групи предизвикателства.
Първата е свързано с доверието в централната банка и банковия сектор след случая с Корпоративната търговска банка. На следващо място прегледът на банковия сектор трябва да отговори на въпроси, свързани с присъединяването на България към еврозоната и пълното интегриране в европейската надзорна и финансова архитектура.
Проверката на банковите активи е елемент от средносрочния стратегически контекст на задачите и предизвикателствата пред БНБ и финансовата ни система, смята Радев.
Той е замислен да послужи като основа за една цялостна оценка на състоянието на финансовия сектор в България през втората половина на 2016 година – чрез т.нар. „Програма за оценка на финансовата система“ (FSAP), осъществявана от Международния валутен фонд с участието на Световната банка.
След приключването на прегледа на активите и стрес теста на банковата система, както и след оценката по FSAP, ще бъде извършен анализ за необходимите стъпки за реализиране на нашите стратегически цели – присъединяването към еврозоната и пълното интегриране в европейската надзорна и финансова архитектура.
"Тогава ще бъдат дефинирани подходите и следващите етапи по пътя към тези цели, заедно с евентуални целеви срокове (ако към момента бъде възможно да се обосноват)", се казва още в становището на Радев.
Освен оценка на качеството на банковите активи ще бъде проверено и качеството и адекватността на използваните оценки за стойност на активите, приетите обезпечения и практиките по обезнеяване и провизиране, посочва още гуверньорът на централната банка.
Този преглед ще бъде извършен в пряко сътрудничество с Европейската комисия и Европейския банков орган, а в него ще участват още и "външни лица с висока професионална репутация", посочва още Радев. Методологията на проверката вече е приложена от ЕЦБ при старта на Единния надзорен механизъм в еврозоната през 2014 година.
преди 8 години Не вервам да издържи!Пристига пратеник на ББ у *** /ПРИМЕРНО/ и ги пита ше ли им е удобно така, до утре, да им прехвърлат безвъзмезно активи по списък /подават го небрежно/...ИИИИИИИИИИИИИИ....КРАЙ НА СТРЕСТЕСТА! Пъална победа над банковата систъм. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Прогресивността (при достатъчно време) побеждава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години ..дългове до гроб за всички поколения !-----това няма да стане ... без кръв... вЕрвай ми! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години БНБ: Стрес тестовете ще потвърдят стабилността на банковия сектор---Затуй ли някои пишман комарджии, са се отървали (на книга) от туй, дето са разбрали, че никога няма могат да взимат !http://***.banker.bg/finansov-dnevnik/read/479289-poshtenska-banka-prodade-dulgove-za-1436-mln-evro отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Никой не е разпоредил да се подобрява , Иване... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години При запазване на сегашна ситуация на подведено правителство да работи в обстановка на сгрешена парична система и 100 прегледа да бъдат извършени на качеството на активите, които да бъдат последвани от стрес тест на цялата банкова система не е възможно спасение от развиващи се злини при дългови кризи.Ако не бе налична сгрешена парична система Република България нямаше да има сегашни дългове.За спасение от актуални стопански проблеми е необходима подобрявана парична система. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години "БНБ: Стрес тестовете ще потвърдят стабилността на банковия сектор."На острова на стабилността всичко е стабилно...само дето народа напуща всеки ден ! Същата работа като членството в НАТО ше стане , само че в тая игра вече връщане няма...дългове до гроб за всички поколения ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар