IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Калфин: Пенсионната реформа беше важна, за да балансираме НОИ

Средният живот в пенсия в България е един от високите в Европа - над 18 години, посочи вицепремиерът

13:14 | 25.12.15 г. 7
Калфин: Пенсионната реформа беше важна, за да балансираме НОИ

Ще има минимални работни заплати по сектори, но те няма да се определят по твърда формула, а основен приоритет за 2016 година е реформата, свързана с хората с увреждания. Това коментира вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин пред Bloomberg TV Bulgaria.

Той открои пенсионната реформа и промяната при детските добавки сред основните моменти в отминаващата 2015 година. "Заковахме параметрите на пенсионната система, надявам се, почти за 20 години напред", каза Калфин и допълни, че това е било важно, за да се балансира Националния осигурителен институт (НОИ).

При помощите за деца също има значителна промяна - средства ще бъдат същите и през следващата година, но с по-голям обхват и насочени към отговорното родителство, посочи още вицепремиерът.

Основните задачи за следващата година включват преустройство на цялата система за хората с увреждания и връщането на хората, които са извън пазара на труда. Основният стимул е икономиката, но ние се опитваме да стимулираме тези, които ще влязат на пазара не само поради развитието на икономиката, които имат нужда от квалификация и обучение, каза вицепремиерът, като припомни, че през август безработицата се е понижила до нива, невиждани от 2008 година насам.

За социалния бюджет

В рамките на увеличението на бюджета с 2 млрд. лв през 2016 година министерството ще разполага с 400 млн. лв. повече, обясни вицепремиерът. Основната сума - 350 млн. лв, които отиват за актуализация на пенсиите и във връзка с очаквания ръст на пенсионерите през следващата година. Останалата част от увеличението е предназначена за разширяване на възможностите на семейства с до три деца и за приемните семейства.

За пенсионната реформа

Калфин посочи, че пенсионната реформа е била важна, за да започне да се балансира НОИ. От близо 52% държавно финансиране на НОИ слизаме на 50% през 2016 година, въпреки че вече минаваме тази психологическа граница от 10 млрд. лева, поясни той.

При равни други условия, човек, който се пенсионира  през 2025 ще взема с 40% по-висока пенсия, разбира се, при един и същ доход. Разбира се, доходите ще растат, така че се надявам пенсиите да са доста по-високи, каза Калфин.

По думите му средният живот в пенсия в България е един от високите в Европа - над 18 години, така че увеличението на възрастта не е толкова страшно. Има много хора в пенсионна възраст, които искат да продължат да работят и това трябва да се насърчава.

Като обем са прехвърлени около 70 млн. лв от универсалните пенсионни фондове, съобщи още той. Има около 10 000 издадени заповеди на НОИ за преизчисляване на пенсиите на фона на 2.1 млн. пенсионери, каза вицепремиерът. Основно това са хора, които получават по-ниска ранна пенсия  от сектор "Сигурност". Подобно твърдение преди месец изказа в ефира на Bloomberg TV Даниела Петкова, председател на УС на ПОК „Доверие".

Те са родени след 1960, имат сметка в УПФ, но достъп до нея имат след като навършат 65 години. Преди това получават само пенсия от НОИ, която е намалена. Така че средният размер на увеличаване на пенсията, когато се прехвърли, е малко 70 лв. Тогава, когато се прехвърли, те започват да получават пълната си пенсия. Така е и редно. Аз разбирам бизнес логиката на пенсионните фондове, които казват, че не могат да поемат ранното пенсиониране. Те имат задължение да плащат доживот. Проблемът не е в тях, а в това, че моделът трябва да се промени", каза Калфин.

Той се спря и на изтичащия през януари 6-месечен срок, предвиден в КСО, който бе даден на силовите ведомства да разпределят работещите при различни условия. Проблемът е, че ние изкуствено създаваме противопоставяния на различни групи и това нарушава чувството за справедливост, обобщи Калфин.

За детските и демографската политика

Бюджетът е на хората, трябва да решим как да го разпределим. Ако всяка една майка получава по 60 лв, това означава 1 млрд. лв повече разходи. Този милиард трябва да дойде или с допълнителни данъци или с някакво преразпределение на средствата, които се изразходват. Безплатните детски градини също отиват нататък.

След последните промени около 3 300 малолетни родители спряха да получават детски, съобщи министърът на труда. Изведнъж майките студентки, които се записваха за един семестър, намаляха около 4 пъти.

Практиката показва, че трябва да стигнем две трети от европейските доходи, за да започнат да се връщат младите хора. Въпросът е, че много млади жени в детеродна възраст, които работят в чужбина и раждат там децата си, посочи Калфин.

Има неща, които може да се направят и такива, които не може да се направят, каза вицепремиерът и обясни: Големите доходи няма откъде да дойдат. Но съчетаването на работа с отглеждането на дете е напълно възможно. Законът вече позволява гъвкаво работно време, включително работа от вкъщи в определени дни и това не е в ущърб на работодателите, каза Калфин.

За доходите

Не можем да правим икономика на ниските доходи и бизнесът постепенно трябва да се настройва за това, категоричен бе вицепремиерът.

Работодателите казват, че заради увеличението на МРЗ до 420 лв, една фирма може да влезе в сивия сектор. "Колко време ще издържи на пазара една такава фирма със заплата от 380 лв?", запита риторично Ивайло Калфин.

Той хвърли яснота и по новия механизъм за определяне на минималната работна заплата, който предстои да се приеме. Тя няма да зависи автоматично от определени показатели, но ще се реши кои показатели ще се вземат предвид, стана ясно от думите му. На второ място, ще се даде възможност на бизнеса и синдикатите да преговарят максимално дълго време и държавата ще се намесва само там, където няма съгласие. "Нямам нищо против да се премахнат минималните осигурителни прагове и да има минимални работни заплати по сектори", каза той

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:03 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 6 rate down comment 0
pepince
преди 8 години
Калфин не е лъжец , а закоравял престъпник! Тотално вреден за народа на България!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 0
STRAHO
преди 8 години
http://vicove.com/jokepics/thumb_sredna_46806.jpg==Горното е ПРИМЕР за това как БГ правителствата подобряват социалната статистика за периодите на тяхното пребиваване начело на държавата. /болни безработни пенсионери и прочие в България/ :))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 2
supertrader
преди 8 години
Не е лъжец а закоравял престъпник. Соц. система трябва да се закрие и забрани да има такова нещо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 2
Атанасио
преди 8 години
Относно доходите - ''Според икономистите на МВФ когато делът на доходите на най-богатите 20% от населението на тези страни се увеличава с 1% , то растежът на БВП се покачва едва с 0,08% в следващите 5 години. В същото време увеличение с 1% при доходите на най-бедните 20% в тези икономики води до 0,38% увеличение на растежа'' - http://***.investor.bg/drugi/338/a/mvf-povishavaneto-na-neravenstvoto-zabavia-ikonomicheskiia-rastej-196827/Още факти - ''Как изхвърлихме 10% БВП на ***'' - http://***.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=3254752Проф.Улф за мин.заплата тоест България трябва да е минимум 500лв. - http://***.dokumentalni.com/?p=3383На стената на проф.д-р Боян Дуранкев съм обяснил основното - https://***.facebook.com/boyan.durankev/posts/1678735562404671
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 2
Атанасио
преди 8 години
Този вицепремиер е или лъжец или неук защото средната продължителност на живота(НСИ) при мъжете е 71.2 години, докато при жените е със 7.1 години по-висока средно 75год. тоест ако се пенсионираме на 65год. ще се взима пенсия 10год. Казано иначе няма как да се пенсионираме на 65год. като Испания ,Италия където продължителността на живота е 83год. Разминаването на данните става поради многото пенсионери 1 и 2 категория и ранното пенсиониране Като цяло''разходите за пенсии като % от БВП са по-ниски от средните за Европа''(графика 4) - http://ime.bg/var//docs/Pension_System_BG_Charts.pdfТрябва да се каже също,че около 2000год. вноските са намалени от 32% на 17% - http://ime.bg/var//docs/Pension_System_BG_Charts.pdf,и като сложим над 1 000 000 емигранти (раб.сила) е нормално да има дефицит в НОИ.ОБЯСНИЛ СЪМ - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1562875143990714
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 19 rate down comment 2
studioaa
преди 8 години
Средният живот в пенсия в България е един от НАЙ-НИСКИТЕ в Европа и той Е ПОД 11 ГОДИНИ, А НЕ над 18 години. Вицепремиерът откровено лъже за средния период, през който хората у нас получават пенсия. Той е 8 години за мъжете и около 13 години за жените. Почти навсякъде в Европа хората получават пенсия по-дълго, защото живеят 8-10 години повече от българите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още