Въвеждането на отрицателна лихва по свръхрезервите в Българската народна банка ще има психологически ефект за банките, смята бившият вицепремиер по икономическата политика в правителството на Пламен Орешарски Даниела Бобева.
Пред БНР тя посочи, че в банковата система има свръхрезерви в размер на около 7 млрд. лева.
"Ефектът е по-скоро психологически, не толкова върху политиката на отделните банки. Ние сме в една нисколихвена среда по депозитите - навсякъде, не само в България", отбеляза Бобева.
Припомняме, че по-рано през седмицата подуправителят на БНБ Калин Христов коментира пред Investor.bg, че банките трудно ще разпределят свръхрезервите си без риск. Според него въвеждане на отрицателни лихви по депозитите пък е в политиката и стратегията на отделните банки.
Според Бобева пък банките трябва да бъдат провокирани да кредитират повече. Тя призна, че високата ликвидност може да направи банките непредпазливи в избора на проекти, които да кредитират, но от друга страна свитото кредитиране е по-опасно за системата.
"Алтернативите за банките, ако те не държат свръхрезерви в БНБ, са много ограничени. Ако изобщо има някакъв ефект, от това, разбира се, ще спечели правителството, тъй като една от алтернативите е насочването на тези ресурси към държавните ценни книжа", посочи бившият вицепремиер.
По думите на Даниела Бобева това също носи някои рискове, защото в портфейлите на банките има натрупани доста държавни ценни книжа, което крие в себе си риск от дебалансиране на портфейлите.
преди 9 години Защо да ги кешират ? - да ги електрифицират , да ги качат на флашка и да ги заключат в чекмедже . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Тия матгизи срочно ще бъдат задигнати. Вервайте ми... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години То глупаците не са свършили, просто са се ушили вече в кредити и не могат да поемат нови. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Защото свършиха глупаците, които да теглят кредити, затова. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години за какво е целия шум тогава? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години за какво е целия шум тогава? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Няма как да ги няма, нали БНБ-то ги пази? Там са, просто банките трябва да си ги изтеглят кеш и да ги приберат в трезорите си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ама то май ги няма в наличност отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години ама то май ги няма в наличност отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Е как да няма латернатива? Има.Банките да кешират свърхрезервите и да си ги държат в трезорите. Какво му е лошото? отговор Сигнализирай за неуместен коментар