IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Дянков: Правителството не трябва да отстъпва пред реформите в сектор „Сигурност“

Държавният дълг, който се планира за следващата година, цели да покрие дефицита в енергетиката, коментира бившият финансов министър

18:47 | 08.11.15 г. 7
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	Симеон Дянков. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Симеон Дянков. Снимка: Ройтерс

Правителството не трябва да отстъпва пред реформите в сектор „Сигурност“. Това заяви в ефира на bTV бившият министър на финансите Симеон Дянков. Той коментира, че държавният дълг, който се планира за следващата година, цели да покрие дефицита в енергетиката.

Според Дянков гневът на сектор „Сигурност“ не е справедлив, тъй като службите за сигурност, военните, ДАНС са много по-привилегировани в сравнение с всички останали.

„Горанов и Бъчварова сега вършат това, което трябва да се свърши. То трябваше да се свърши много по-рано“, каза Дянков във връзка с реформата в МВР.

„Човек извън системата, каквато е Бъчварова, има по-голям шанс да извърши реформа, докато по времето на Цветанов реформите бяха блокирани“, коментира Дянков опитите му за промени в сектора във времето, когато той бе финансов министър, а Цветан Цветанов – вътрешен.

„ГЕРБ току-що постигна голяма победа на месните избори, което е знак за доверие. Сега е времето да се правят такива реформи, защото сега има подкрепа за тях. Реформаторският блок също ги подкрепи“, оценява ситуацията Дянков.

По негови думи не трябва да се отстъпва назад. „Ако се направи, ще трябва да минат години, за да дойде друго реформаторско правителство, които да ги направи“, заяви той.

Симеон Дянков коментира, че прекалено често се взимат прекалено необосновано големи заеми, въпреки че винаги има оправдания за поемането на нови дългове.

„България не се нуждае от големи дългове“, смята обаче той. Според него причината, че през тази година се предвижда тегленето на дълг до 5,3 млрд. лв. е, че „има голяма несигурност, която в бюджета не е описана“.

„Причината е сектор „Енергетика“, където дупката е 4 млрд. лв.“, категоричен бе бившият финансов министър.

„Единствената причина да се иска дълг, който е значително по-голям от бюджетния дефицит, с над 2 млрд. лв., е да се осигури буфер за спасяването на енергийния сектор. Това не е заложено в бюджета, защото щяхме да навлезем в процедура по свръхдефицит“, коментира Дянков.

По негови думи, за да се запълни недостига в енергетиката, трябва да се вдигнат цените на електроенергията и за домакинствата, и за бизнеса, „или ще изпитваме недостиг на ток, защото производителите ще намалят производството или ще го спрат въобще. Ще се върнем 20-25 години назад, когато имахме режим на тока“.

Той бе категоричен, че секторът трябва да изчисти голяма част от задълженията си, защото гръмването на НЕК е въпрос на време. Дянков прогнозира, че за това може да стане най-рано след година.

„Следващата есен ще стане ясно, че системата няма да може да работи“, оцени ситуацията той.

Бившият министър на финансите коментира още, че фалитът на Корпоративна търговска банка е причината държавата и частният сектор да трупат допълнителни дефицити. Дянков оцени, че разходите за държавата от фалита на банката са 7 млрд. лв.

По шестобалната система Симеон Дянков оцени с „5“ работата на своя колега Владислав Горанов.

„Той говори по-малко от мен, което е положително, знае добре бюджетирането. Но се съобразява твърде много с политическия процес“, добави Дянков.

Финансовият министър в първия кабинет на Бойко Борисов оцени работата на премиера също с оценка „5“.

„Той е по-обигран и с по-голям опит. Работи добре с коалицията“, каза Дянков и посъветва Борисов „да не мисли само за това как се развиват нещата сега, а да мисли по-исторически, т.е. как хората напред ще мислят за този мандат“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:45 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 1 rate down comment 0
Иван Митев
преди 8 години
Днес, при обсъждане на стопански проблеми е полезно да се зачита влияние на налична незавършена реформа за употреба на незлатни пари.В тази обстановка сме жертви, включително държавата.Пример: Ако не се допускаше тази грешка държавата нямаше да има сегашни дългове.Всички сме в капан на незавършена реформа. При негово наличие, колкото повече работим за обществен икономически растеж, толкова по-силен потенциал за криза се развива и щетите са по-болезнени. Правителството е с подсигурен провал.Мнозина очакват Централната банка да е спасител от актуални злини. Те са със заблуда. Централната банка не може да предотврати тези злини, защото причината не е в нейна компетентност.За обществен просперитет е необходима подобрявана парична реформа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 1
Ivan N.
преди 8 години
Помните ли една мнго хубава зима преди няма и 20 годинки? Жан Виденов също беше спряган за добър финансист тогава :) За щастие от онова време до сега напуснаха над 2 млн. българи и недай си Боже нещо стане, парички ще има, вносни, но ще има :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 0
abdul
преди 8 години
Я само преди да е изчезнала, можеш ли да го дефинираш това нещо "държава"? Аз не виждам да е изчезнала държавата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 0
pecan
преди 8 години
Но идва коледа :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 1
STRAHO
преди 8 години
Така става то когато "спяха" докато се крадяха държавата им. Сега все от някого трябва да се вземе за да се покрият липсите. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 29 rate down comment 6
lyusien
преди 8 години
Дянков е прекалено голям оптимист че реформите ще продължат Няма да продължат И тои знае главната причина за това Бачварова ще бъде сменена а Горанов ще отстъпи за да си спаси поста Чакат ни тежки времена Но такъв е живота
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още