IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Държавата ще връща 70% от ДДС на фирмените автомобили

Режимът ще се прилага след разрешение от ЕС, дотогава ще важат временни правила

08:32 | 15.10.15 г. 8
Държавата ще връща 70% от ДДС на фирмените автомобили

Да се възстановяват само 70% от ДДС за фирмени автомобили, самолети и яхти, които ще се ползват и за лични нужди. Това предлага Министерството на финансите в промените в Закона за корпоративното подоходно облагане, внесени в парламента от Министерския съвет.

За предложената плоска удръжка от 30% от ДДС е нужно специално разрешение от ЕС. Докато то се получи, фирмите ще бъдат принудени да следват други временни правила с подаване на декларации и ежемесечно отчитане на дела за лично ползване. Така хиляди компании трябва да привеждат дейността си към сложен режим, който ще бъде променен след броени месеци. 

Целта на промените е да се ограничат масовите злоупотреби с възстановяване на ДДС през фирмени покупки за лично ползване. Първоначалните текстове обаче предизвикаха сериозни критики заради ниския праг за деклариране пред НАП на тези активи - 700 лв., и заради идеята фирмите сами да изработват методика, по която да изчисляват какъв е делът за лично ползване. Затова бяха основно преработени. Сега става ясно, че държавата отново не е готова с предложение за трайно уреждане на проблема, пише в. „Сега”.

Специалният режим за възстановяване на ДДС все пак ще важи само за два вида активи с ползвано право за възстановяване на ДДС - превозни средства с данъчна основа над 5000 лв. и недвижими имоти. Компаниите ще са длъжни да декларират пред НАП всички подобни активи, които се ползват и за лични, и за бизнес нужди. Не е ясно каква точно ще бъде методиката за определяне на дела за лично ползване, която временно ще се прилага. Тя трябва да се одобри със заповед на финансовия министър. При автомобилите като критерий може да се използват изминати километри, а при имотите - дни или площ за лично ползване.

В декларацията си пред НАП фирмата трябва да приспадне този процент от данъчната основа, върху която е ползвано правото за възстановяване на ДДС. Така върху тази част фирмите ще дължат данък, който ще се начислява ежемесечно, докато продължава смесеното ползване на актива. Този срок не може да бъде по-дълъг от 5 години за коли и 20 г. за имоти.

Режимът ще важи и за заварените случаи, като за тях е поставен краен срок за деклариране - 29 февруари 2016 г. Фирмите, които не подадат декларациите и бъдат хванати от данъчните, че ползват активите за лични нужди, ще дължат данъка на 100%.

При положително решение от ЕС при големите автомобили (от 6 до 8 места), яхтите и самолетите ще се прилага коренно различен режим. За тях държавата ще удържа твърд дял от 30% от ДДС-то и ще възстановява само 70%. Според експерти при този подход изискването за последващо деклариране и определяне на дял за лично ползване би отпаднало. Подобни практики съществуват в други европейски страни като Испания например, която удържа 50% от ДДС-то при покупки на превозни средства за смесено ползване. Как точно обаче ще се прилага този облекчен от гледна точка на администриране режим и дали би засегнал и вече закупени активи не е ясно, защото законодателството ще се нагажда впоследствие. Не е ясно и как ще се процедира с недвижимите имоти.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:13 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

8
rate up comment 9 rate down comment 2
redcretin
преди 8 години
Държавата фалира и се опитва да замаже кражбите на върхушката.Кого лъжете бе *** ***?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 10 rate down comment 0
data
преди 8 години
факт че така се краде най много ддс в икономиката НО , това което са намислили е пълно безумие !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 6 rate down comment 1
Rumen_
преди 8 години
Като директен винансов разход този данък вероятно не е чак толкова страшен. Но безумията покрай тези декларации и допълнителната административна тежест свързана с това изглеждат сериозни. А уж административната тежест щеше да се намалява.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 5 rate down comment 2
Спящият бик
преди 8 години
...глобите на публичните дружества, че не могат да контролират кой си купува от акциите им!? Май, много има за допълване - все политически недомислици, заради които сме на космическо разстояние от възстановяване на предкризисните нива. А светът възстанови, надгради и вече започва да говори за нов цикъл!...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 1
ceneto
преди 8 години
поредната недомислица на управляващите, продължение на идеята за ведомствените бензиностанции и пенсионата реформа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 18 rate down comment 2
sdar
преди 8 години
Ами точно допълваш. Общо взето народа пак ще опъва за да може на средния и едър бизнес да му е евтино, нищо ново в БГ-то.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 22 rate down comment 1
Спящият бик
преди 8 години
А случайно да се сещаш, че е прагът е само 5000 - покрай джиповете горят и всички хорица, които, като самоосигуряващи се, нямат право на командировъчни разходи, осигуровките също не им се признават за разход, а някои от тях цял живот ползват личното си жилище за фирмени нужди без да получават и стотинка компенсация за това от данъчните!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 23 rate down comment 4
sdar
преди 8 години
Държавата пак удря рамо на икономиката за сметка на народа, не че е нещо изненадващо, като за БГ е нормална практика. Малко много е това 70% възстановяване на ДДС за автомобили и имоти, много, ама много голяма част от бизнеса у нас кара бездедесяни джипове за големи суми и си купува имотите на името на фирмата. Защото закона го позволява. Да се връща 70% от ДДС-то е много, редно беше да е не повече от 50%, но нали законите ги пишат пак същите тези които трябва да плащат данъците ...То затова и ние сме една от единиците държави в ЕС при които ДДС-то за храни и лекарства е на обща ставка без преференции, че да има от къде да се събират пари.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още