Въпреки повишените лимити в новия Кодекс за застраховане полицата за "Гражданска отговорност" ще поскъпне с около 5 – 7%, каза пред журналисти Владимир Тодоров, председател на УС на Българската асоциация на пострадалите при катастрофи, цитиран от БТА. Той се включи в организирания днес форум "Прелом в застраховането". В Кодекса се предвижда лимитът за обезщетения да се вдигне на 10 млн. лв.
Обществените дискусии са задължителни при промени в законодателството и особено при промени като тези в Кодекса за застраховането, значими за много хора, каза народният представител Мартин Димитров. В новия Кодекс трябва да има баланс, за да не защитаваме интереса само на застрахователите или само на потребителите, допълни той.
Депутатът каза, че е важно застрахователите да излязат с конкретни предложения, които да бъдат обсъдени от депутатите. Мартин Димитров изрази учудване, че за участие в събитието няма членове на Комисията за финансов надзор (КФН), която пряко следи застраховането в страната.
Борислав Богоев, бивш заместник-председател на КФН, предложи да не се въвежда забрана за продажба на полици по електронен път. Продажбата на електронна полица ще е удобна за хората, а сигурността на застраховката няма да бъде нарушена, каза Богоев. Удостоверяването дали даден автомобил има "Гражданска отговорност" и сега става лесно от пътните полицаи през интернет.
Не е нужно да се печатат полици - достатъчно е в информационната система да се въведе регистрационният номер на автомобила, за да се разбере дали колата е застрахована, без значение какви документи носи водачът, каза Богоев. За последните 10 години са отпечатани 50 млн. стикери за "Гражданска отговорност" на цена 1,40 лева за брой. Тези 70 млн. лева биха могли да отидат в Гаранционния фонд на застрахователите, посочи Богоев.
Вече над 60% от домакинствата имат достъп до бърз интернет и лесно могат да сключват застраховка по електронен път. Забраната за плащане на полицата по електронен път е чисто лобистки текст, подчерта Богоев.
Застрахователните агенти са намалели за четири години със 70% - от 44 021 на 13 766, каза Станислав Димитров от Висшето училище по застраховане и финанси - София. Причината е, че тези агенти по закон всеки месец трябва да плащат поне 108 лева осигуровки, а те често нямат никакви доходи и масово се отказват от тази работа.
Станислав Димитров предложи да отпадне алинеята в сегашния член 165 на Кодекса за застраховането, който казва, че упражняването на дейността от застрахователен агент е свободна професия. „Ако приемем, че застрахователен агент има около 3000 лева годишен доход, новият режим би му спестил 1050 лева от тези 1300 лева годишно, давани за осигуровки. Той няма да плаща върху доход, който не е получил. Застрахователната фирма ще плаща част от осигуровката, но пък ще е заинтересована да обучава застрахователните агенти да работят добре“, предложи Димитров.
С приемането на новия Кодекс за застраховането "Зелена карта" ще се издава безплатно заедно с полицата за застраховка "Гражданска отговорност", каза икономистът и бивш заместник-председател на КФН Румен Гълъбинов по време на форума. С новите текстове се забранява застрахователят да изисква допълнителна премия или доплащане за издаването на сертификат "Зелена карта", която гарантира покритие на щети извън пределите на България и в рамките на територията на държавите, чиито национални бюра са членове на системата.
преди 9 години Ха, Ха, Ха... :))))))))))))))))От това поскъпване очаквам ПТП-тата да намалеят повече, отколкото от всички взети "мерки" накуп, аргументирани чрез манипулацията "Войната по пътищата", осъществена чрез елементарната заблуда "Подбиране на черешки"! отговор Сигнализирай за неуместен коментар