Възможно е с оглед на увеличените приходи в хазната да бъде актуализиран държавният бюджет за настоящата година. Това каза лидерът на КНСБ Пламен Димитров по „Нова телевизия”. По думите му това е възможно да стане буквално за два дни с решение на парламента. В същото време тази актуализация ще позволи да се посрещнат спешни и неотложни разходи в критични сектори на икономиката, в които има сериозно напрежение, което ще ескалира в следващите месеци.
Според него въпросните сектори без актуализация на бюджета „ще избухнат” през есента, защото няма заплати. Има редица институции на бюджетно финансиране, които не са разчетени за 12 месеца и ако няма допълнително финансиране през бюджетната рама, ще ескалира напрежението, посочи Димитров.
Той каза, че е имал разговори с финансовия министър Владислав Горанов по въпроса за актуализация на държавния бюджет за 2015 година, но не даде повече информация. Димитров прогнозира, че Горанов може и да реши да пристъпи към актуализация след около месец и половина.
В сектора на енергетиката е най-голямото огнище на напрежение, което не е затихнало, каза Пламен Димитров и посочи проблемите на „Мини Марица-Изток”, където има сериозни притеснения заради 400-те милиона лева вземания на дружеството. Той посочи и проблемите в Агенцията за борба с градушките, където проблемите със заплащането продължават да стоят на дневен ред. Подобни са и проблемите в агенцията за социално подпомагане, продължи Димитров и отбеляза, че служителите там вече получават по-малко от тези, за които работят, визирайки социалните помощи на някои хора.
Напрежението в енергетиката е свързано и с това, че по темата за цената на тока нищо не беше решно, допълни и лидерът на КТ „Подкрепа” Димитър Манолов.
Димитров пък посочи, че увеличението на цената на електроенергията за индустрията с 18 на сто вече се отразява негативно на фирмите и уточни, че редица предприятия спират социални плащания, орязват ваучери за храна. Съкращения няма, но има напрежение заради тази мярка, каза Димитров.
„Ако наистина до 1 ноември КЕВР не преразгледа това решение, а резерви има, и да върне старата цена на тока за индустрията, ще има напрежение”, коментира Пламен Димитров.
Той сподели, че основните му притеснения остават за пазара на труда и възнагражденията в реалния сектор. "Пазарът на труда в България се оголва драматично, демографията върви не като криза, а като катастрофа", коментира лидерът на Конфедерацията.
Официалните данни показват, че в последните 6-7 години между 40 000 и 60 000 души напускат страната трайно всяка година. Това прави по 100-170 души на ден. Според един от последните анализи 20% от завършващите средно образование са готови да напуснат страната трайно. Една от причините, които те посочват, е ниските доходи. Бизнесът се оплаква от липсата на кадри, но аз казвам, че няма да има кадри за такива пари, които бизнесът предлага.
Относно увеличението на учителските заплати Димитров каза, че се чака решението на финансовото министерство, но най-вероятно 20-те милиона лева ще са разпределени като бонуси за учителите до края на годината, а в бюджета за догодина ще се заложи същинско увеличение на възнагражденията.