Държавата се завръща на вътрешния дългов пазар след тримесечно затишие с три аукциона през септември. Министерството на финансите (МФ) ще емитира държавни ценни книжа (ДЦК) за общо 300 млн. лв., става ясно от обявения от ведомството емисионен календар.
Облигациите ще бъдат с различни срокове – 3-, 5- и 10-годишни, но за какви обеми ще бъдат трите емисии, не е ясно. Възможно е всяка да бъде с номинален размер 100 млн. лв., или 50 млн. евро, но това явно ще стане ясно по-късно, когато Българска народна банка (БНБ), която играе ролята на фискален агент на държавата, публикува обява за всеки търг.
Първият аукцион е предвиден за 9 септември, като на него ще бъдат предложени 3-годишни ДЦК. Следващият е седмица по-късно – на 14 септември, като участниците ще могат да подават оферти за 5-годишни ДЦК. Дългосрочните облигации ще бъдат емитирани на 28 септември.
Аукционите ще бъдат интересни поради няколко причини. Първо, МФ не е предлагало книжа на вътрешния пазар от месец май насам, отмени насрочените търгове за ДЦК за общо 100 млн. лв. през юни и не насрочи никакви за юли и август. Изтъкнатата причина за отмяната бе наличието на излишък в бюджета.
По принцип инвеститорската активност през месеците юли и август е слаба, но може да се събуди при извънредни обстоятелства, каквито имаше през лятото на 2014 г., когато правителството организира извънреден аукцион за краткосрочни ДЦК, предназначени за подкрепа на банковата система.
Сега няма извънредни вътрешни проблеми, но юли и август 2015 г. бяха белязани от силна волатилност на финансовите пазари заради кризата в Гърция и опасенията относно икономиката на Китай. Ако имаше търгове тогава, макар и на вътрешния пазар, доходността, която банките, пенсионните фондове, застрахователните компании и гаранционните фондове, щяха да поискат, можеше да е по-висока.
Втората причина е именно доходността, която участниците в търговете ще посочат. Тя може би ще е малко по-висока спрямо предходните аукциони, но и по-ниска, ако такива трябваше да има през юли и август.
Интересът към търговете също би трябвало да бъде висок, имайки предвид, че последният бе отдавна, а институционалните инвеститори разчитат на инвестициите в български ДЦК за допълнителна доходност или защото облигациите с по-дълъг падеж заемат основна част в портфейлите им, например, какъвто е случаят с пенсионните фондове.